Киян закликають зазирнути у власні смітники [ Редагувати ]

Зазирнути у власні смітники - закликають киян столичні активісти. Вони підрахували: у звичайному сміттєвому відрі українця - понад двадцять різновидів відходів. Та переробляють із них - трохи більше 4%. Все інше - десятиліттями гниє на сміттєзвалищах. І ось нещодавно у столиці з'явилося перше сортувальне підприємство. Як воно працює - бачила Поліна Спасенко.
"- Різні упаковки – жерстяні, алюмінієві. Є два контейнера для скла".
А ще - старий одяг, батарейки, поламані гаджети і десять контейнерів для пластика. Євгенія демонструє сміттєву колекцію. Тут зібрано понад 20 видів відходів. Все - чисте, в окремих контейнерах і готове до переробки.
"- Що можемо - досортовуємо, що ні - відправляємо переробнику, він вже сам досортовує".
В Києві це перша станція глибокого сортування непотребу. Працює вона трохи менше двох тижнів. Активісти відправити на переробку не одну тону відходів.
"- Хрестоматійний пакет з пакетами тут назбирали за дві доби. Поліетилен - найпопулярніший різновид сміття. Ось з такої упаковки можна зробити гнучку крівлю, лежачого поліцейського, чи кришку до каналізаційного люку".
Важко повірити, але таке сміття українські підприємства змушені купувати закордоном, каже Євгенія. Для прикладу, польський вживаний поліетилен коштує три гривні за кілограм. Такий самий - вітчизняний - удвічі дорожчий. В Україні його майже ніхто не сортує. Про інші відходи, годі й говорити. При цьому один українець за рік викидає близько 300 кілограмів сміття.
"Це тільки ТПВ. Якщо ми будемо рахувати взагалі всі відходи - там більше тисячі виходить, тому що у нас є будівельні відходи, тваринництва і так далі", - говорить Євгенія Аратовська, керівник проекту "Україна без сміття".
Переробляють при цьому трохи більше чотирьох відсотків відходів. Те, що вдалося відсортувати.
"У Києві сортувати сміття намагаються уже давно..."
Як правильно позбуватися сміття, щоб воно отримало друге життя, вчать тут таки - на станції. Свій пакет на станцію принесла маленька Марічка.
"- Пляшка ...
- це ПЕТ пляшка..
- фантики від цукерок
- ну, це взагалі паперові".
"Дуже буде добре, якщо діти будуть навчатися з батьками сортувати, приходити сюди кожного тижня, щоб розкласти все по окремих контейнерах. Дітям це дуже подобається. Це виглядає, як квест. Вони шукають: ага - це сюди, сюди, сюди. Тобто, ми вважаємо, що вони скоріш навчаться, ніж навіть їхні батьки", - говорить Євгенія Аратовська, керівник проекту "Україна без сміття".
Головна вимога до непотребу - чистота. Брудні пакети та упаковки для перероблення не підходять. Також треба зважати на маркування тари, каже Євгенія. Станція біля метро "Васильківська" працює щодня, у будні - з другої години.