В Києві відкрилася унікальна виставка вірменського мистецтва [ Редагувати ]

На виготовлення хачкара - скульптор Артак Амбуцурмян витратив не один місяць. Митець розповідає - до України привезли 10 скульптур - аби ближче познайомити українців з культурою вірменського народу.
"Я вважаю, що хачкари - це загальнолюдська цінність. Сподіваюся, - мої роботи стануть тим місточком, який поєднає нашу історію та культуру з українським народом", - говорить Артак Амбуцурмян, майстер хачкарів.
Кам'яні скульптури-хачкари - надбання саме Вірменського народу. Як вид мистецтва - його навіть внесли до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Поява перших монументів датована 5 століттям. Традиційно, на них зображують вірменський орнамент, хрест, двох птахів, як символ миру, та гранат з виноградною лозою.
10 Хачкар ручної роботи - представили сьогодні на території Софії Київської.
"Крест-камни, на армянском хачкари - делалось с начала принятия христианства. Это армянская традиция. А народ называет это просто - душой. В этих камнях душа армянского народа", - говорить Вілен Шатворян, голова спілки вірмен України.
"Це унікальне явище в культурній цивілізації світу. Це те що виділяє вірменський народ, з поміж інших народів", - говорить Неля Куковальська, директор національного заповідника "Софія київська".
За словами самих вірмен - хачкари, окрім естетичної - мають ще й духовну цінність.
"Распространять по нашим общинам, распространять его в Украине, нашего единоверного народа - для нас и большая радость и большая честь. Мы подходим к этому с большой ответственностью, потому что в этом заложена и любовь, и вера", - говорить Маркос Оганесян, предстоятель Української єпархії вірменської апостольської церкви.
Виставка у Софії Київській триватиме до кінця червня. Потім скульптури відправлять у 10 міст України. Хачкари планують також розмістити у Соборі, який вірмени, коштом свого народу нині зводять у Києві.