Старателі Рівненщини розширюють території видобування бурштину [ Редагувати ]

Старателі Рівненщини - розширюють території видобування бурштину та закупляють нове обладнання. Наші кореспонденти проїхали лісами області - про те, що побачили - далі у сюжеті.
У високих чоботях - на мотоциклах і машинах - вони, як на завод, їдуть працювати. Жодних дозорних, жодних блок-постів. Відчуття, що бурштиновий промисел у Володимирецькому районі узаконили. Зовсім молоді хлопці із села Мульчиці намивають викопну смолу.
Їх не бентежить ані наша відео-камера, ані люди в камуфляжі. Тут звикли перекривати дороги цілими селами і не захищати мотопомпи. Тому ніхто не тікає. Ворушитися починають тільки після суворого попередження.
"- Пять минут і вас нема тут!"
Ось так - від дільниці до дільниці - поліцейські зупиняють видобування. Щоб вилучити помпи, потрібно кілька десятків людей зі зброєю і готовність іти на ризик, приміром, втратити службові автомобілі. Старателі трощать їх без остраху. Силу бійці оперштабу не застосовують, щоб не загострювати конфлікти, а поліцейські в райвідділках не квапляться розслідувати такі інциденти. Врешті - робота кипить. Ось ще одна бригада - неспішно збирається і йде. Навіть не забравши видобутого бурштину. Наздоганяємо. Віддаємо.
"- Ми ж не мародери, шоб забирати. Тримайте".
У лісі зустрічаємо лісничого. Днями на території заповідника виявили новий канал. Його вирили місцеві, щоб забезпечити водою клондайки.
"Оце загнали на вихідні ескаватора і викопали. Це вже заповідник. Це вже перемой. Викопали за вихідні, які були".
Просимо показати, яких збитків завдали заповіднику з Білим озером, реліктовими рослинами і рідкісними тваринами. Лісничий розповідає - цьогоріч старателі - як з ланцюга зірвалися.
"Якщо заїхати зараз глянути шо робиться, то вже тих типових і унікальних для Полісся природних комплексів вже немає. Вісім гектарів площі пошкоджено в цьому році, наприклад, в тому було пошкоджено лише два гектари", - розповідає Володимир Лойчик, лісничий Білоозерського лісництва.
Повалені дерева, широкі канали - ніби промислові, десятки кілометрів пожежних рукавів, стаціонарно встановлені помпи. Це територія біля заповідного Білого озера.
"Тут в окрузі, якщо рахувати Більську волю, Мульчиці, Озірці, до п'ятсот помп. Я думаю, що останній рік так набрали тих мотопомп і дуже важко бороться з ними".
Після того, як у Володимирецькому районі з'явилася наша знімальна група, голова місцевої адміністрації Олексій Муляренко на своїй сторінці у "Фейсбуці" написав - особисто оглянув заповідник. І навіть виклав відео, відзняте на місцях видобування. І власноруч написав заяву в поліцію. Ось тільки - хто завіз його на віддалені клондайки і чому він не викликав поліцію - загадка.