Влада Іспанії не визнає результати референдуму у Каталонії [ Редагувати ]

До міжнародних подій. Троє людей загинуло, майже 900 отримали поранення - внаслідок сутичок під час референдуму у Каталонії. Влада Іспанії намагалася перешкодити голосуванню, яке називає незаконним. Натомість у каталонському уряді заявили, що не потребують згоди Мадрида, аби відокремитися. І вже оприлюднили результати підрахунку голосів - кажуть 90 відсотків виборців - висловилися за незалежність від Іспанії. Щоправда, участь у волевиявленні узяли менше половини каталонців.
Тисячі каталонців до самого ранку не залишали виборчі дільниці, де відбувався підрахунок голосів. Люди боялися, що правоохоронці знову спробують зайти у будівлі і забрати урни з бюлетенями.
"Це захопливий вияв самоідентифікації людей! На цій дільниці усе минуло законно і добре. Незважаючи на те, що деяким людям сьогодні довелося відстоювати своє право голосу примусом, насилля з боку поліції - це жахливо", - говорить Дуглас Чепмен, міжнародний спостерігач від Великобританії.
За останніми даними, понад 800 людей постраждали під час учорашніх сутичок із поліцією. Правоохоронці застосували гумові кулі та сльозогінний газ. Людей били кийками просто по обличчях.
Після голосування десятки тисяч людей зібралися на площі у центрі Барселони. Співали гімн регіону і скандували - "Так - незалежності, ні - диктатурі!"
"Ми жертви. Не вони. Вони хотіли силоміць позбавити нас права на волевиявлення. Нам довелося тікати від поліції, аби просто віддати свій голос. Ми не злочинці, ми не корумповані чиновники, як вони, ми просто хотіли проголосувати", - розповідає Анна-Марія, прихильниця незалежності Каталонії.
"Це наша перемога. Люди пішли і проголосували з піднятими догори руками, під ударами поліцейських кийків. Із нашого боку не було ніякого насилля. Ми мирно відстояли свої права", - говорить Хосеп, прихильник незалежності Каталонії.
Уже вночі на події відреагував прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой. Він звинуватив керівництво Каталонії у насиллі і заявив, що результати референдуму ніхто не визнає.
"Жодного референдуму про самовизначення в Каталонії не відбулося. Ці події лише шкодять нашому співіснуванню разом. Більшість каталонців показали, що вони дотримуються закону і не взяли участь у цьому фарсі. Правоохоронці теж діяли на підставі закону і виконали свою роботу", - заявляє Маріано Рахой, прем'єр-міністр Іспанії.
Офіційний Мадрид уважає референдум незаконним, а каталонську владу називає сепаратистською. Президента Каталонії Карлоса Пучдемона погрожували заарештувати, а регіональний парламент розпустити, якщо голосування усе ж відбудеться.
Попри спроби поліції зірвати голосування, у ньому узяли участь понад два мільйони 300 тисяч людей - це майже половина населення Каталонії. За даними, які щойно оприлюднили - 90 відсотків підтримали відокремлення. Тепер місцева влада обіцяє проголосити незалежність упродовж 48 годин. Але як це зроблять - невідомо. У місті і досі - тисячі іспанських поліцейських та спецпризначенців.