США та ЄС ввели "Азовський пакет" санкцій проти Росії [ Редагувати ]
Спільний крок. Сполучені штати, Канада та Євросоюз напередодні оголосили про нові санкції проти Росії.
Хто і чому потрапив у "чорні списки"? Дмитро Анопченко розкаже про все детальніше.
"Азовського пакету" санкцій чекали, власне, з того моменту, коли Росія затримала українські кораблі і моряків. І те, що на його узгодження та ухвалення знадобився довгий час, експерти (які на прохання Держдепартаменту брали участь у складанні списків), пояснили мені бажанням США аби цей крок був спільним. Тобто це мало бути одночасне рішення і Вашингтона, і Брюселя, і - бажано - ще й країн-союзників.
Напередодні про санкційні обмеження якраз і оголосили Євросоюз, Штати, і Канада. Ось американський "чорний список": у ньому 8 компаній - здебільшого пітерські та кримські. Та шестеро людей. Російські прикордонники та ФСБ-шники. Зокрема і заступник голови прикордонної служби Росії Геннадій Мєдвєдєв.
Оттава у свою чергу запровадила фінансові обмеження для 129 осіб, компаній та організацій. Таким чином, канадський "чорний список" - через дії Росії проти України - тепер має 429 пунктів. Зараз у нього додали, зокрема, топ-чиновників "Роснефти", російського Міненерго, міжнародного комітету Ради Федерації, "Росгвардії" та знову ж таки Прикордонної служби.
У санкційному списку Євросоюзу - самі лише прізвища. Восьмеро росіян: від командувача військами Північного округу - до командирів кораблів, які безпосередньо здійснювали напад на українські судна.
Тобто, санкції - персональні. І це важливий момент. "Азовський пакет" міг вдарити безпосередньо по Росії - як державі (і саме такий варіант хотіли б бачити у Києві) - або по тим, хто причетний до інциденту в Керченській протоці та при підтримці РФ здійснює бізнес в Криму. І як сказали мені люди, причетні до складання американського списку, у Вашингтоні вирішили поки притримати аргумент у вигляді супер-санкцій (наприклад щодо одного із державних банків, а це обговорювалося) та зберегти таку можливість, як засіб стримування Росії від подальшого загострення ситуації.
У Вашингтоні також вважають: синхронність дій із Брюсселем та Оттавою - потужний сигнал для Росії. Адже перші санкції завжди були узгодженими, потім - через складність з ухваленням рішень у ЄС, - Вашингтон почав вводити санкційні обмеження самостійно. І от зараз - знову узгоджений крок. Серйозне попередження і застереження.