Міжнародні спостерігачі дали оцінку першому туру виборів [ Редагувати ]
Без системних порушень та з дотриманням принципів демократії. Така оцінка першого туру виборів від іноземних спостерігачів. Загалом до країни їх прибуло майже дві з половиною тисячі. І в цілому оцінили голосування позитивно.
Однак, вказали й на проблеми. Порушення зафіксували також українські спостерігачі. Які? - про це в наступному матеріалі.
Перший тур виборів відбувся вільно й демократично, попри серйозні ризики та окремі порушення. Такого висновку дійшли представники ОБСЄ, НАТО, Європарламенту та ПАРЄ. Більш ніж дві тисячі міжнародних спостерігачів стежили за перегонами й самим днем голосування. А свою позицію - оприлюднили на спільному брифінгу.
"Ми можемо говорити, що ці вибори стали конкурентними. Була забезпечена можливість голосувати за того кандидата, якого обирав громадянин. Безумовно, все визначатиметься в другому турі. Сподіваюся, що це надихне українців продовжити демократичний розвиток у світі і з європейськими цінностями", - говорить Ілкка Канерва, спеціальний координатор, почесний президент Парламентської асамблеї ОБСЄ.
Представники ПАРЄ та Парламентської асамблеї НАТО - понад дві десятиліття спостерігають за українськими виборами. Вони зауважили, що нинішня президентська кампанія проходить у значно складніших умовах, ніж попередні.
"Процес голосування був упорядкованим і добре організованим, виборці здійснювали волевиявлення без обмеження своїх прав. Але ми також відзначили присутність помітної кількості так званих технічних кандидатів, які брали участь на користь інших, використовуючи медійний час і бюджетні кошти. Це означає, що правила гри не були однаковими для всіх. Тож усе це не зміцнює віру суспільства в те, що виборчий процес справді демократичний", - говорить Март ван де Вен, представник Парламентської асамблеї Ради Європи.
А от представник Європарламенту Даріуш Росаті звернув увагу й на болюче питання - порушення виборчих прав переселенців і тих, хто живе на окупованих територіях.
"Вибори відбулися і були ефективними попри негативні чинники. Це і поширення фейків, і збройна агресія проти України, і порушення виборчих прав переселенців. Окремі випадки застосування адмінресурсу і неналежне використання ЗМІ кандидатами", - говорить Даріуш Росаті, представник Європарламенту.
Канадська місія незалежних спостерігачів - одна з найбільших серед тих, що прибули до України на час проведення виборчої кампанії. Упродовж учорашнього дня вони відвідали майже 900 дільниць.
"Вибори були досить чесними, іноземні спостерігачі побачили загальну довіру виборців до процесу та бажання здійснити волевиявлення. Однак буде другий тур виборів і парламентські вибори восени. Українці вчора мали перший шанс запустити демократичний процес обрання влади", - говорить Ллойд Аксуорті, голова місії Canadem в Україні.
Крім того, канадці радять українським кандидатам у президенти більше уваги у своїх програмах приділяти гендерним питанням, а українське медіа-середовище називають відкритим та динамічним. А от американська місія наголошує: хоч би хто став наступним президентом, головне - Україна має продовжити антикорупційні реформи.
"Сама суть виборів - це протест проти засилля чиєїсь влади. І нещодавні результати екзит-полів - це індикатор того, що довіра до нинішньої політичної еліти є недостатньою. Це доволі цікавий випадок", - говорить Метью Шааф, директор Freedom House Ukraine.
Утім, у день виборів на дільницях працювали не тільки іноземці, а й понад 2000 їхніх колег із України. Кажуть, порушення були. Але не системні.
"Проведення дня голосування відповідало нормам чинного українського законодавства та міжнародним стандартам чесних демократичних виборів. Ми маєм підстави говорити, що кількість, характер, системність порушень чинного законодавства достатньо корректно порівнювати із попередніми виборами президента України 2014 року", - говорить Олексій Кошель, голова Комітету виборців України.
Зокрема, мова йде і про агітацію в "день тиші", і про підрахунок голосів ще до закриття дільниць, і про протестне голосування, тобто коли виборці навмисно псували бюлетені.
"Був бюлетень, де через весь бюлетень був зроблений великий надпис: всіх розстріляти, окрім кандидати ікс. І такого протестного голосування ми зустрічали досить багато. Коли виборці викреслювали прізвища кандидатів, коли виборці вказували низку знаків мінус, коли розписували ці бюлетені в протестний настрій", розповідає Олексій Кошель, голова Комітету виборців України.
І міжнародні, і українські спостерігачі резюмували - вибори в Україні відбулися. А ті порушення, які були зафіксовані в день голосування, в цілому не вплинуть на результат волевиявлення.