Лідерам G7 не вдалося домовитися із Іраном [ Редагувати ]
У французькому Біарриці триває саміт Великої Сімки. Напередодні неочікувано прибув очільник МЗС Ірану - обговорити з французьким колегою ядерну програму. Світові лідери із цього питання - ще не дійшли згоди. Як і з приводу повернення Росії до складу групи. Про що іще говорили? Та чи згадували Україну? Розкаже Олексій Пшемиський, він - у Франції.
Каміння, бруківка, водомети й газ. Біарріц в оточенні. Понад 10 тисяч людей вийшли на акцію протесту північніше від міста, де відбувається саміт "Сімки".
Протестували і з іншого боку, неподалік від кордону з Іспанією. Там до акції долучилися і жовті жилети та вже традиційні гості самітів G7- анархісти, антиглобалісти та марксисти.
"Трамп, Макрон, Трюдо чи Меркель - вони всі однаково вірні тільки великому бізнесу. Ми ж закликаємо до солідарності, боротьби з кризою довкілля, а ще - покласти край гнобленню", - говорить Аврелія Труве, речниця саміту "Альтернативна G7".
Та от у самому Біарріці спокійно. Тут майже немає людей. сотні машин поліції, блокпости та снайпери.
Головні теми саміту G7- єднання та рівноправ'я. Утім цьогоріч за спинами тисячів поліцейських, більше того мільйонів своїх виборців, попри внутрішньополітичні проблеми, лідери "Великої Сімки", як ніколи, далекі від цих ідеалів. британець Джонсон і його колега Трамп - два найбільших скептики саміту. Обидва мало вірять у майбутнє єдиної Європи, та й самої "Великої Сімки". Для Трампа товаришувати з британцем - це можливість частково замінити в торгівлі Китай. А для Джонсона - гарантії Білого дому - козир у переговорах із ЄС.
"Переговори щодо торгівлі пройшли чудово, ми укладемо величезну торгову угоду - більшу, ніж коли-небудь мали із Великою Британією. Вони зможуть вільно плисти - ніщо не тягнутиме їх на дно" - говорить Дональд Трамп, президент США.
"До речі, стосовно вільного плавання, Дональде, - ми б хотіли, щоб наші кораблі перевозили виноград із Нью-Йорка в Бостон", - говорить Борис Джонсон, прем'єр-міністр Великої Британії.
Не обійшли на Джі-севен і тему Росії.
"Пане президенте, чи запросите ви Путіна на зустріч Великої Сімки наступного року у США?".
"Не знаю. Ми говорили про це. Про Росію, Путіна, клімат. Це були змістовні переговори. Але, побачимо", - говорить Дональд Трамп, президент США.
Згоди в тому, як примирити Тегеран і Вашингтон, світовим лідерам дійти не вдалося.
"Звісно, ніхто з лідерів Великої Сімки не хоче, щоб Іран мав ядерну зброю. Усі ми прагнемо миру й стабільності в регіоні. Але G7- це неформальний клуб, і жодних офіційних рішень щодо спільного плану дій немає" - говорить Еммануель Макрон, президент Франції.
Спільної заяви, як зазвичай, цього разу не буде, лише пообіцяли провести в понеділок пресконференцію.