Вивчилися та поїхали: українські виші виховують кадри для сусідніх держав [ Редагувати ]
Вивчилися та поїхали. Українські виші дедалі частіше виховують кадри не для власної країни, а для сусідніх держав.
Чому молодь не хоче залишатися вдома та чи можна зупинити відтік - з'ясовувала Мар'яна Мартин.
Ужгородський національний університет. Близько одинадцяти років тут працює українсько-угорський інститут. Сюди вступають переважно угорці. Для них навіть зменшили прохідний бал з обов'язкового предмету - української мови. Її тут знають на базовому рівні. Декому навіть допомагають заповнювати документи.
"Заява, як правило на українській і для багатьох батькам, які закінчували школи національних меншин то є трохи важче тому можемо допомагати", - говорить Юлій Імре, заступник директора з навчально-виховної роботи Українсько-угорського навчально-наукового Інституту.
"По нашим розрахункам приблизно 450 -500 дітей угорської нацменшини, але це лише одна сторона медалі, а друга, сторона медалі, що згідно офіційної статистики угорської 3500 угорських дітей Закарпаття навчається в Угорщині, це складає приблизно 70-75 % від загальної кількості", - говорить Олександр Шпеник, директор Українсько-угорського навчально-наукового Інституту
За кордоном студенти українсько-угорського факультету зазвичай продовжують навчання в угорських вишах. Житель села Бене Ласло Переста навчався в Ужгороді, заявляє - більшість його одногрупників виїхала до Угорщини.
"Друзі багато вийшли, якщо вже там навчався, тоді там і залишаються студенти. Важко тут знайти нормальну роботу , нормальні зарплати важко найти", - говорить Ласло Переста, житель села Бене.
Експерти кажуть, для України така тенденція - великий мінус, адже країна втрачає працездатне населення. Змінити ситуацію може тільки загальне підвищення рівня життя. Оскільки поки що конкурувати з Угорщиною українські роботодавці не можуть.