Жителі рідного краю Олександра Довженка влаштували День Десни [ Редагувати ]
В Україні пересихають та міліють річки. Головними причинами експерти вважають глобальні зміни клімату та вплив людини. А от жителі Сосниці на Чернігівщині взялися зарадити екологічному лиху.
Як? Бачила Анастасія Старовойт.
Зачарована Десна. Такою її бачив Довженко в рідній Сосниці і такою завдяки йому побачив цю річку весь світ.
"Канат у нас блєск".
Для місцевих жителів тут майже все лишається незмінним. Окрім річки. Щороку кліматичні та екологічні зміни нещадно нищать у ній все живе.
"Саме з Десни використовує воду весь Київ. Ми стараємося берегти нашу Десну, а в Києві не дуже хочуть її берегти. Я хочу звернути увагу на ті будівлі, які построєні на берегах Дніпра, берегах Десни. Насипають, штучно затримують воду, штучно скидають, коли не потрібно скидати. Да, ми живемо сьогодні, але живуть іще і завтра", - говорить Геннадій Смаглюк, заступник голови Сосницької районної ради.
Рятувати річку в Сосниці вирішили нестандартно - розвагами. Через досліди, лекції та спорт вчать молоде покоління шанувати і берегти природу.
Фахівці стверджують - не обов'язково бути великим промисловим містом, щоб рівень хімікатів у воді перевищував норму в десятки разів.
"За розміщенням продуктивних сил в Чернігівській області немає такої великої промисловості, яка б могла пряме забруднення чинити. Але агресивне сільське господарство - а ми знаємо, що зараз без хімічних добрив, пестицидів, гербіцидів практично не справляється сільське господарство - це є основний чинник забруднення", - говорить Ірина Овчаренко, голова державного агентства водних ресурсів України.
Як наслідок - не лише погіршується стан води, а й зникає риба з неї. Раніше в акваторії Десни налічувалося понад 35 видів риб. Нині ж деякі з них - тільки на малюнку.
"Кількість риби на даний час у річці Десна поменшало ніж було раніше. дуже багато вивів коропових. Це карась, лящ, білизна. Хіщних видів риби також є. Судак, щука налічується", - говорить Олександр Іванько, провідний державний інспектор Чернігівського рибоохоронного патруля.
Щоб зберегти те, що лишилося - місцеві карають штрафами браконьєрів та регулярно зариблюють водойму.
До дня Десни найбільша річка Лівобережної України як подарунок отримає майже п'ять тонн мальків карпів та амурів.