В Україні вводять в обіг купюри рекордного номіналу [ Редагувати ]
"Мінус метал, плюс папір". Монети номіналом в 1, 2 та 5 копійок сьогодні виходять з обігу. Втім, вже наприкінці місяця в обіг увійдуть купюри найвищого номіналу - в 1000 гривень. Процес друку нової банкноти бачила Ірина Розова.
"Найгрошовитіше" місце в Україні - Банкнотно-монетний двір. Журналістів сюди запрошують лише в особливих випадках. Друк українських банкнот найвищого номіналу - один із таких. Тисяча гривень. - Цю купюру введуть в обіг, аби зробити розрахунки для громадян і бізнесу зручнішими.
"Офіційно введення в обіг цієї банкноти призначено на 25 жовтня 2019 року. До введення в обіг замовлення Національного банку - ми повинні виготовити 5 мільйонів банкнот", - повідомив Володимир Баглай, генеральний директор Банкнотно-монетного двору НБУ.
На лицевому боці купюри в 1000 гривень - портрет Володимира Вернадського, на зворотному - Національна академія наук України. На розробку дизайну та систем захисту банкноти пішло близько року. На ній - понад 20 захисних елементів.
"Це напівфабрикат з надрукованим офсетом та інтаглієвим друком, де оставляються тактильні властивості банкнот, які можуть люди із вадами зору відчути і мати. Це для пересічного громадянина - перша ознака цієї банкноти", - показує Олександр Глієвий, директор банкнотної фабрики НБУ.
Один із захисних елементів - spark з оптично-змінним ефектом. При зміні кута нахилу банкноти, його золотистий колір змінюється на нефритовий. Аби спецпапір перетворився на гроші - потрібно близько місяця. Гривні спочатку друкують на широких аркушах, потім передають на трафаретний друк. А вже в кінці - перевіряють на якість на спеціальному обладнанні.
"Кожна банкнота, в буквальному сенсі, - вона фотографується з двох сторін, перевіряється кожен елемент захисту, перевіряються кольори, кожен графічний елемент у відповідності до еталону", - розповідає Володимир Баглай, генеральний директор Банкнотно-монетного двору НБУ.
Поки банкноти найвищого номіналу друкують, монети в 1, 2, 5 та частково 25 копійок з обігу виводять. Їх утилізують на монетному дворі.
"На спеціальному устаткуванні буде знищений мотив, зображення, які на банкнотах - номінал, написи, і монети потім будуть як металобрухт використовуватись для тих чи інших потреб", - зазначив Володимир Тищенко, начальник управління департаменту грошового обігу НБУ.
У Банкнотно-монетному дворі також зауважили, що обміняти вже неплатіжні копійки українці зможуть в банках протягом трьох років.