Жителі Черкащини повстали проти реабілітаційного центру для людей з інвалідністю [ Редагувати ]
Сусідські війни. У селі Костянтинівка на Черкащині місцеві жителі й сільрада повстали проти реабілітаційного центру для людей з інвалідністю. Селяни звинувачують заклад у захопленні землі, незаконному веденні господарства та будівництві.
Представники центру всі звинувачення - відкидають. У ситуації розбирався Станіслав Кухарчук.
Крок за кроком на тренажері Павло вчиться ходити. У хлопця - вроджений розсіяний склероз. Лікарі та рідні вже давно на ньому поставили хрест. У реабілітаційний центр у Костянтинівку його з Кропивницького привезли друзі. Хлопець запевняє: саме тут йому подарували друге життя.
"Я лежал уже на кровати дома и понимал - я шага уже не мог ступить - понимал, что погибаю - ни заработать, ни обходить себя не мог", - розповідає Павло Коваленко, підопічний Центру реабілітації людей з інвалідністю.
Таких, як Павло, тут ще 18. У когось вроджена, у когось - набута інвалідність. У повсякденному житті їм допомагають волонтери. Більшість підопічних тут і живуть. Завгосп Ігор показує господарство: мають і хлів, і город. Центр приватний, жодної державної підтримки не має. Забезпечують себе самотужки.
"Оце…от саме оцих 11 соток - це наша земля, оце узаконена наша, на даний момент. Да, он ворота поставили - тут у нас кури, бички он там".
Директор закладу й сам інвалід першої групи. Після того, як Сергій став на ноги, вирішив допомагати іншим. Приміщення центру колись було школою, а потім приватним розважальним закладом. У 2012 році чоловік його викупив і благодійним коштом створив центр реабілітації інвалідів. Розповідає - на початку і сільська влада, і громада сприймали заклад дружньо. Та за останні кілька років ставлення змінилося.
"Вони кажуть, що нема у нас якихось там ліцензій, кажуть, що будуть писати до прокурора, пишуть в районну адміністрацію, створюють сходки села", - розповідає Сергій Голуб, директор Центру реабілітації людей з інвалідністю.
Це - чергові збори села, громада вирішує долю центру. Більшість жителів Костянтинівки кажуть: поки центр не почав розширюватись, претензій до нього не мали. Тепер же - перегородили парканом одну зі стежок до електрички, завели господарство і взагалі захаращують земельну ділянку, яка належить громаді.
"Прийшли до них - хорошо, хорошо. А де ж там "хорошо" - вони ще дужче забудовуються, що людям взагалі немає де пройти - це раз . Друге: завели худобу - це ж центр села", - обурений Олександр, житель Костянтинівки.
Від імені громади сільський голова вимагає від центру - знести всі надвірні споруди, перенести господарство за межі населеного пункту, прибрати техніку з двору та надати правовстановлюючі документи на діяльність. Щоправда, голову підтримують не всі - частина жителів Костянтинівки захищає центр.
"От звикли ви так жити, то й живіть! Хлопці, побійтеся Бога, я вам говорю: бійтеся, прошу вас, будь ласка!"
Цей сусідський скандал уже докотився до районних чиновників. Вони перевірили заклад і підтвердили: центру потрібно терміново впорядкувати всі необхідні документи й перевести своє приміщення із нежитлового в житлове… щоб займатися господарством.
"Вони не оформили документацію належним чином, відповідно до законодавства, закону України про регулювання містобудівної діяльності", - зазначила Наталія Демченко, завідувач сектору архітектури та містобудування Смілянської райадміністрації.
Але сільська влада невгамовна. Після зборів голова повідомив: якщо центр не виконає заявлених вимог самостійно, це зробить громада. Реабілітаційний центр - захищатиме свої права в суді.