В Україні знизився попит на продукти харчування [ Редагувати ]
Іноземна валюта здешевшала на готівковому ринку. У порівнянні з учорашнім днем, долар - в середньому на 30, а євро - на 50 копійок. Сталося це вочевидь після того, як комерційні банки отримали від НБУ ще одну солідну партію готівкових доларів.
Нацбанк в чергове поповнив комерційні банки готівковою валютою на суму 240 мільйонів доларів.
За тиждень за офіційним курсом Нацбанку безготівковий долар здешевшав на 50 копійок. На міжбанківському ринку спостерігається надмірна пропозиція американської валюти. Курс долара торгується вже нижче позначки 27 гривень 50 копійок. НБУ поповнив валютні резерви держави на суму до 150 мільйонів доларів. Попит, за висловом держрегулятора, знизився до рівня "докарантинного" періоду.
Олег Чурій, заступник голови правління НБУ:
Національний банк уже більше купує іноземну валюту. За останній тиждень ми тричі виходили на ринок з інтервенціями з купівлі іноземної валюти, в цілому ми купили більше $ 100 млн. на ринку . Ми бачимо, що попит знизився до рівня розгортання цих кризових явищ.
* * *
До першого липня з України заборонений експорт гречаної крупи, - таке рішення ухвалене на позачерговому засідання уряду. Наголошується, що заборона на експорт гречки є тимчасовою - для захисту внутрішнього ринку. До цього свої кордони на експорт гречки закрили Білорусь, Росія і Казахстан - які є найбільшими споживачами цих крупів у Європі. За прогнозами аналітиків агроринку, високі ціни на гречку збережуться до серпня. Минулого року Україна зібрала рекордно низький урожай гречки - 85 тис. тонн, що на 38% менше, ніж в позаминулому сезоні, через скорочення фермерами посівних площ удвічі. Зараз на складах, за даними аналітиків, зберігається 15 тисяч тон. Ситуація має поліпшиться у другому півріччі цього року.
Єлизавета Малишко, керівник департаменту досліджень компанії "Украгроконсалт":
У 2020 році ми очікуємо зростання посівів гречки до 140 тис. гектарів. При середній урожайності це дасть змогу зібрати до 160 тисяч тонн, порівняно з 85 тоннами, що були зібрані у 2019 році. Наше завдання зараз - на нинішніх запасах дожити до вересня 2020 року, коли буде зібрана гречка. І тоді вона буде запропонована в великому обсязі.
* * *
Міністерство економіки повідомляє, що ажіотажний попит на продукти, який спостерігався два останні тижні, припинився. У продуктових відділах магазинів обсяги продажу харчових продуктів поступово знижуються. Водночас торговельні мережі нарощують свої запаси. Про це повідомив заступник міністра економіки Тарас Висоцький на своїй сторінці у Facebook.
Він навів дані щодо найбільш "панічних" видів продукції, обсяг продажу яких за тиждень знизився. Це може свідчити про припинення харчової істерії серед населення. Зокрема, реалізація гречаної крупи впала на 17 відсотків, борошна - на 10, цибулі - на 22 відсотки. Також скоротилася закупівля цукру, сала та вершкового масла на 30 та 50% відповідно.