Тарифні борги: опалювальний сезон в Україні опинився на межі зриву [ Редагувати ]
Опалювальний сезон в Україні - на межі зриву. Тепловики терміново просять владу вирішити проблему з боргами, які накопичилися, за їхніми словами, через дії уряду. Рахунки компаній блокують, тож вони не можуть готуватися до холодів.
Як зарадити ситуації?
Підприємства, що забезпечують українців теплом, масово звертаються до Верховної Ради з проханням вирішити "боргове питання". Депутатів просять до початку опалювального сезону ухвалити законопроект, який би міг розв'язати кризу.
Павло Карась, директор КП "Черкаситеплокомуненерго":
Треба знаходити золоту середину - де треба списати те що потрібно списати - штрафи пені і так далі. І реструктуризувати на тривалий термін існуючу заборгованість - ось це буде логічно і грамотно. Закон потрібно приймати, в нього потрібно внести потрібні зміни. Він не повинен стати панацеєю для тих, хто погано господарював.
Через дії уряду, які призвели до накопичення боргів, затримується підготовка до опалювального сезону. А "Нафтогаз" блокує рахунки компаній, фактично паралізуючи їхню роботу, - кажуть тепловики. Обсяг взаємних боргів на ринку газу вже сягнув 114 млрд грн. Дещо менше половини - це борги тепловиків перед "Нафтогазом", які сформувалися через різницю в тарифах і невчасну компенсацію субсидій з бюджету. Газовики просять вирішити і проблему так званих фіктивних боргів - це понад 23 мільярди гривень, яких споживачі ніколи не бачили у платіжках.
Сергій Кібітлевський, фінансовий директор АТ "Вінницягаз":
Внаслідок того, що тариф операторів ГРМ - так званих облгазів був збитковим протягом останніх 5-6 років, у нас накопичилися борги. Мова йде в цілому про весь газовий комплекс України і наслідки некоректного регулювання. Ми маємо зараз єдиний, на нашу думку, правильний варіант - це списати ці борги на всьому ланцюжку.
Проблема - у прорахунках регулятора. Це також має вирішити законопроект. Документ уже подали до парламенту від імені всіх фракцій.
Сергій Нагорняк, народний депутат фракція "Слуга народу", член комітету фракція з питань енергетики та ЖКГ Верховної ради України:
Ми будемо робити детальний аналіз цього законопроекту, опрацьовувати з експертами, з'ясовувати причини накопичення цих боргів і доопрацьований законопроект подавати в Раду, щоб був підтриманий всім парламентом. І врегулює ситуацію на ринку природного газу.
Представники уряду кажуть - про проблему знають.
Кирило Криволап, виконавчий директор "центру економічного відновлення", радник прем'єр-міністра України на громадських засадах:
Легче придумать ту реструктуризацию долгов, которая учитывает интересы всех сторон. Проблема с этими долгами существует уже годами и государство не создает условий для инвестиций и развития этой отрасли. Общая доходность и запас "жирка" у облгазов и бизнеса и действительно, тепла на какое-то время в квартирах может и не стать.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль скликає термінову нараду щодо підготовки теплопостачальних підприємств до опалювального сезону. Там мають обговорити й питання вирішення боргової кризи. Тим часом газовики з усієї України просять провести комітетські слухання й ухвалити законопроект 3800-1 якомога швидше, адже від цього залежатиме, чи будуть оселі українців теплими цієї зими.