Карантин вихідного дня: поховати економіку чи зупинити епідемію [ Редагувати ]
Час закривати обличчя. Уже від завтра в Україні штрафуватимуть за відсутність маски в громадських місцях і в транспорті. Покарання - від ста сімдесяти до двохсот п'ятдесяти п'яти гривень. У поліції обіцяють: штрафуватимуть не всіх, а тільки тих, хто вперто відмовлятиметься вдягти маску. Хоча, якщо поглянути на вулиці наших міст, таких у нас мільйони.
Чи зроблять грошові стягнення їх усіх дисциплінованішими? Буде видно. Фахівці ВОЗ кажуть, світ узагалі може обійтися без локдаунів, якщо 95 відсотків людей виконуватимуть елементарні правила гігієни, дезінфекції, носитимуть маски.
А доки цього не дотримуються, доводиться аналізувати наявну ситуацію - із карантином. Почнемо з цього і сьогодні.
Вікенд-локдаун, дубль два. Що вже змінили карантинні вихідні? і як "доживемо до понеділка"?
Війна на всіх фронтах. Для декого - за виживання, для інших - за життя.
Пока справляемся. А там дальше не знаю.
Поховати економіку чи зупинити епідемію? І коли готуватися до тотального карантину?
Мітинги непокори та поліцейські рейди. Перші вихідні під знаком заборони - і дві тисячі порушників. Нічні клуби, елітні спортзали, ресторани
Ті, хто штрафів уник, поплатився виторгом. Тетяна - власниця невеличкого бару в центрі столиці. Її заклад у суботу й неділю дверей не відчинив.
Тетяна Овіннікова, власниця бару:
Работать на віходніе на вынос особенно, когда у нас снег лежит, это глупости. Мы потеряли с этими карантинными выходными ну по крайней мере процентов 45 так точно своего дохода.
Така ж ситуація по всій країні. Заклади громадського харчування втратили - хто третину, а хто й половину тижневого обігу. Найбільше збитків зазнають невеличкі кафе й бари. Тому й найбільше бояться повторення весняного сценарію. Бо на допомогу від уряду сподіватися годі.
Тетяна Овіннікова, власниця бару:
По предыдущему карантину я знаю что ни одному из моих знакомых, которые работают в этой сфере, ни мне лично. Нам никому ничего не компенсировали.
Ні хліба, ні видовищ. Кінотеатри, музеї, галереї і театри теж потерпають від збитків. Зачинитися на вихідні - означає втратити половину прибутків. А вони й так незначні. Навіть у будні ось ця величезна зала Національної опери на майже півтори тисячі глядачів заповнена лише на третину.
Анжеліна Швачка, солістка Національного академічного театру опери та балету України:
Коли я вийшла і перший раз після карантину співала концерт з роялем і побачила білі такі листівочки "не сідати, не сідати", трошки був такий дискомфорт спочатку.
Анжеліна Швачка - одна із найвідоміших виконавиць партії Кармен у світі. Карантин змусив скасувати десятки вистав і за кордоном, і в Україні.
Анжеліна Швачка, солістка Національного академічного театру опери та балету України:
Ці вистави вони потребують наповнення оркестрового. Дуже багато. І духові інструменти. На жаль, такі реалії життя, що ми не маємо права собі цього дозволити.
У театрі тепер відбуваються вистави, де непотрібен ані великий оркестр, ані сотні людей на сцені. Деякі транслюють онлайн. А за лаштунками тривають репетиції. Артисти балету кажуть, ще не набрали форми після попереднього карантину.
Микита Сухоруков, соліст балету:
Выйти из такого длительного перерыва по времени - это как очень серьзеная травма. Все попытки занятий дома - это все равно не то.
Олена Філіп'єва, художня керівниця балетної трупи театру:
У нас балеты шли каждый день и были оперы, сейчас мы танцуем может два раза в неделю.
Із карантином вихідного дня змирилися, просто в будні доводиться працювати продуктивніше.
Олена Філіп'єва, художня керівниця балетної трупи театру:
Есть работа это наше счастье, спасибо что мы можем выходить на сцену, что мы можем работать, что нас не закрывают.
А от знову опустити завісу на кілька місяців - для театру удар, а для культурної галузі - катастрофа. У Мінкульті кажуть: за весь час карантину ця ділянка втратила 3 мільярди доларів і 300 тисяч робочих місць. Уряд обіцяє ґранти на культурні програми і податкові пільги - але поки що лише на словах. Тоді як на концерти й вистави навіть у гарячу, новорічну пору, сподіватися вже точно не варто.
Ксенія Шаленко, співвласниця івент-агенції:
Найближчі півроку як мені здається ми готуємся до онлайн-івентів.
Ксенія і Леся - організовують корпоративи, дні народження і весілля. І зараз усе - в онлайн форматі. Ось у таку віртуальну студію запрошують ведучих і артистів, які розважають людей через трансляцію в Інтернеті. Часто такий захід у віртуалі обходиться навіть дорожче, ніж у реальному житті. Та й попит поки невеликий.
Ксенія Шаленко, співвласниця івент-агенції:
Невеличкий прибуток. Враховуючи що ми лише тільки почали готувати такі глобальні, а люди ще не дуже готові їх купувати.
Вихід підприємиці бачать лише один - креатив.
Олеся Холодова, співвласниця івент-агенції:
Ми готуємо бокси з їжею з напоями, які доставляємо, з подарунками, можливо це дрес код це може бути піжамна-паті.
А ось зі спортивними тренуваннями нового не вигадаєш. Спортзали протягом літа встигли повернути лише частину клієнтів після весняних обмежень. Тепер, коли ніхто не певен, що буде далі, - людей знову меншає.
Дмитро Єкімов, засновник групи компаній Sport Life:
Какая логика закрытия спортивно-оздоровительных учереждений в период, когда людям надо оздоравливаться последний раз, когда мы встречались с министром здравохранения. Был март месяц и обсуждали как віходить. помогали им вырабатывать эти стандарты с тех пор ноль контакта. С тех пор мы никому не нужны.
Та попри протести підприємців та парад нескори мерів, карантин вихідного дня буде. Принаймні до кінця листопада точно. А далі, як статистика покаже. В уряді вже нібито готуються до найсуворіших заходів. Принаймні таку інформацію із селекторної наради із кабміном оголосив Івано-Франківський очільник.
Руслан Марцинків, міський голова Івано-Франківська:
Це планова підготовка до повного локдауну в нашій країні. Озвучили цифри, що цей локдаун в такому песимістичному варіанті буде 10-15 грудня, у такому оптимістичному - 20-25 грудня.
За непідтвердженою інформацією, в Україні карантинні обмеження вихідних - поширять і на будні. А ще начебто можуть запровадити комендантську годину - з 21:00. Епідеміологи й лікарі "за" локдаун. Запевняють - треба витримати повний інкубаційний період - три, а краще чотири тижні. Але й карантин вихідного дня теоретично міг би дати результат.
Людмила Мухарська, лікар-епідеміолог:
В принципі, у нас були введені достатньо ефективні заходи. Якщо б всі виконували оці три заповіді: носіння маски, дистанція і гігієна рук. Можливо нам і не потрібно було б вводити більш жорсткі заходи.
Офіційно "червона лінія" - 20 тисяч нових інфікованих щодня. І таких цифр, за прогнозами, очікують уже в середині грудня.