Україною прокотилася хвиля антикарантинних протестів підприємців [ Редагувати ]
Не можете допомогти - то хоча б не заважайте. Українські підприємці сьогодні знову вимагали дозволити їм працювати. Акції відбулися одразу в кількох містах. Учасники кажуть: вісім тисяч допомоги від уряду - на тлі шалених збитків - видаються знущанням. А логіка обмежень - коли одні товари продаються вільно, а інші чомусь - табу, - для них узагалі незбагненна.
Наші кореспонденти поговорили з протестувальниками в Чернівцях і Миколаєві, в от про що дізналися.
ЧЕРНІВЦІ
Пані Еріка - власниця магазину одягу та взуття, продає навіть килими. Зараз, під час локдауну, ці товари потрапили під заборону - і торгувати ними заборонено. Тож аби хоч якось вижити, жінка в одному з куточків крамниці облаштувала кав'ярню "на винос". Та це кардинально не змінило ситуації для її бізнесу.
Еріка Панченко-Вагнер, підприємиця:
Картина дуже сумна, дуже сумна. Так, нам дали по 8 тисяч, але ми називаємо їх "гробовими". Тому що зараз і я, і всі ми маємо заплатити податки - 7600 за квартал.
Чернівчанка каже, про закупівлю нової продукції і не думає. Була б рада виторгувати хоч якісь кошти з тих залишків, що закупила раніше.
Еріка Панченко-Вагнер, підприємиця:
Ми мусимо їх продати, тому що вони є, їх не викинеш. Те, що не продамо, подаруємо. Звісно, ми подаруємо і в дитячі будинки, і в психіатричну лікарню ми багато віддаємо.
Жінка розповідає: багато її знайомих ще торік позакривали власні справи. Та побоюється, що і ЇЇ бізнес теперішній локдаун не переживе.
Еріка Панченко-Вагнер, підприємиця:
Кожна людина має для себе вирішувати: вона боїться коронавірусу - вона має сидіти вдома, вона має носити маску, вона має дотримуватись дистанції. Кожен має право вирішувати за себе. Ми є вільні люди згідно з Конституцією України.
Аби захистити свою обіцяну Конституцією свободу, чернівчани зібралися сьогодні під міською радою. Вимагали скасувати жорсткі карантинні обмеження. Половина пікетувальників - підприємці одного з найбільших в Україні ринків - Калинівського.
Орися Рущак, підприємиця:
Локдаун, я вважаю, що це повна фікція, тому що у нас в рядах немає стільки людей, щоб нас закривати вдома. Вісім тисяч гривень мені не треба було! Треба було вісім тисяч гривень віддати нещасним пенсіонерам, старим людям, не молодим. Усі хворі хай ідуть в лікарню, а здорові люди повинні працювати.
Підприємці обурювалися, чому, до прикладу, алкоголь можна продавати, а шкарпетки - ні. Просили дозволити їм працювати хоча б у вихідні.
Олена Дубковецька, підприємиця:
Ми сплачуємо податки, працюємо, живемо тут, нікуди не виїхали, підтримуємо економіку міста, але, виходить, можемо розраховувати тільки на себе.
Чернівецькому бізнесу пішли назустріч у міській раді. Депутати зібралися на позачергову сесію, на якій звільнили підприємців від сплати оренди на період локдауну. Також звернулися до президента та прем'єр-міністра з проханням скасувати жорсткі обмеження.
МИКОЛАЇВ
Мітингували підприємці сьогодні і в Миколаєві. Нарікання ті ж, що і в чернівецьких колег - утратили і заробіток, і клієнтів, і товар. Працівники ринків, крамничок і кав'ярень переконані: жорсткі карантинні обмеження позбавили їх законного права на роботу. Просять міську владу - на найближчому засіданні окремим рішенням дозволити відкритися бізнесу.
Андрій Толпекін, адвокат:
Просто розпач. Люди зневірені. Якщо це так продовжиться, дуже переживають люди, що це не останній локдаун, що буде знову він продовжений, і тоді взагалі всі ляжуть. Тоді не буде не ринків, не підприємців.
Наталія Кашутіна, підприємиця:
Карантин для всіх нехай буде. Але ж не так, що там продають нашу групу товарів, а ми маємо сидіти вдома. Ми що не бачимо, що робиться?
Підприємці кажуть: якщо реакції не буде, готові до радикальних дій. У мерії звернення протестувальників прийняли, але зазначили, що діятимуть тільки в рамках закону.