Виборча цензура: Facebook заборонив прихильникам Трампа публікувати політичну агітацію [ Редагувати ]
Перейнялися безпекою передачі влади і у Facebook. Соцмережа заборонила прихильникам Трампа публікувати заклики до перегляду підсумків виборів. За які висловлювання тепер чекає "бан"? Та який вихід знайшли фанати Трампа?
Facebook і справді фактично запроваджує віртуальну цензуру. У самій компанії кажуть "тимчасово". І лише на час до інавгурації. Переконують: мовляв, ситуація в країні така, що мають боротися з дезінформацією та зупиняти заклики до насильства. Але за цими "добрими намірами" - можливість будь-кого вилучати з Facebook-спільноти.
Простий приклад: Facebook повідомляє, що більше не можна використовувати заклик "Stop The Steal" ("зупиніть крадіжку"), який часто використовували прихильники Трампа, переконуючи, що перемогу в них украли завдяки підробленим бюлетеням, які надійшли поштою. Систему налаштували так, що соцмережа автоматично видалятиме подібні дописи. А спробуєш їх відновити - заблокує акаунт.
Або ось ще приклад новацій: Від моменту інаугурації під всіма повідомленнями, де люди спробують висловити сумніви щодо правильності підсумків виборів у США, система автоматично писатиме: "президентом країни є Джо Байден". І аналогічні правила діятимуть також у Instagram (він належить Facebook). Також в Сполучених Штатах соцмережа припинила розміщувати будь-яку рекламу щодо політики і політиків. Але це, знову ж таки, удар по кампанії Трампа: Байден і без того переміг, а від штабу чинного поки що президента не приймуть ані центу, щоб розмістити заклики, пояснення чи агітацію.
Facebook переконує: "мають не дати розхитати ситуацію в країні", що, безперечно, важливо й потрібно. Але фактично цифрові гіганти вирішили показати і політикам, і суспільству, хто в домі господар. Так, є перша поправка, гарантована кожному американцеві, - свобода слова. Але, як виявилося, не стосується це тільки обмежень з боку держави. А соцмережі, як приватні компанії, можуть визначати, про що користувачі мають право говорити, а про що - ні. І вже роблять це.
Прецедент створено. І якщо в Цукерберга піднялася рука "забанити" чинного президента Америки, з цього моменту точно ніщо вже не стримає Facebook від того, щоб видалити будь-який інший акаунт (політика, бізнесмена, активіста), якщо той видаватиметься компанії "політично некоректним", або з якоїсь іншої причини "неправильним".
Ми з вами звикли сприймати соцмережі, як особистий простір для висловлювання думок. І з будь-якого приводу, і - наших особистих, тобто суб'єктивних, не обов'язково правильних... Але цифрові гіганти нагадують, що акаунти зовсім не наші, що цей віртуальний світ належить їм. І правила будь-якого моменту змінюватиме великий бізнес.
За цих умов прихильники Трампа і республіканців масово "мігрують" у Telegram. Лише за минулі 5 днів - пів мільйона нових користувачів у США (це зараз другий за кількістю тих, хто його скачав, мобільний додаток у Америці). Він непідконтрольний "великій п'ятірці" компаній і наразі не сортує контент на політично "правильний" і "неправильний". Але якщо все зайде дуже далеко, Apple однаково матиме останнє слово. І завжди може прибрати сам додаток зі свого віртуального магазину - просто заборонивши його надалі скачувати.