МВФ і Світовий банк провели саміт фінансистів: які дали прогнози? [ Редагувати ]
"Прогноз для світу". МВФ і Світовий банк провели “Весняні збори” - традиційний саміт фінансистів, на якому обговорюють очікування щодо розвитку економіки. Як глобальної, так і окремих країн.
Скажу одразу на 2021 очікування в чиновників Фонду - позитивні. А от що саме напрогнозували? І як розвиватимуться відносини МВФ та України? Розкаже з Вашингтона Дмитро Анопченко.
Тут зараз все не так, як завжди. Під час самітів, а вони відбуваються двічі на рік, до будівлі МВФ та Світового банку не підійти: ґрати і міцні кордони охорони.
Просто очам не віриш: де вони? Усі ці поліцейські, "секриті", офіцери Secret service, яких зганяли сюди сотнями? Делегації з усього світу, кортежі чиновників, чорні лімузини.
Цього року ніхто з учасників не приїхав особисто. Емблема та сама, але навіть написано: саміт - віртуальний. Усі спікери тепер на великих екранах, усі дискусії - онлайн.
Відновлення економіки досі непевне та неповне…
Економіка тепер буде геть іншою…
І все тому, що пандемія і досі впливає!
"На камеру" тут зазвичай говорили набагато менше, ніж неформально у кулуарах, де в перерві між офіційними заходами запросто можна було перекинутися кількома словами із провідними американськими експертами чи главами європейських центробанків.
А за "ланчем" вирішували значно більше, ніж під час офіційних зустрічей. Зараз формат “оф рекордс” зник. І залишився лише формальний бік.
Навіть на традиційній великій пресконференції глави МВФ у залі лише вона і прессекретар. Усі запитання - онлайн. І як би їх не формулювали, суть одна: чого чекати далі? Коли почнеться одужання економіки?
І варто було б Крісталіні Георгієвій навіть натякнути на можливість нової потужної кризи, бізнес “притримав” би гроші, а інвестори "скинули" акції. Та директорка Фонду - позитивна, як ніколи.
Кристаліна Георгієва, директор-розпорядник МВФ:
У мене хороші новини! Є світло в кінці тунелю. Після найгіршої глобальної рецесії з часів Другої світової війни, відновлення на підході.
За даними економістів міжнародного валютного фонду, зростання відбувається навіть швидше, ніж обережно прогнозували минулої осені. І причини дві. Безпрецедентні "транші підтримки", які "вливають у економіку" західні уряди.
А ще швидкі темпи розробки вакцин. У МВФ напряму це пов'язують; кажуть, що масштабніша імунізація, то й для економіки краще.
Прогнози - яскраві, оскільки мільйони людей отримують вакцину.
Це могла бути друга Велика депресія! Є світло! Хоча криза ще відкидає довгу чорну тінь.
У фонді (і це одна з головних новин для України) гарантують, що цього року буде на 100% профінансована світова програма "Covax". Із її фондів ми якраз і сподіваємося отримати більшість доз антиковідних препаратів, але, за словами вітчизняних чиновників, наразі маємо бюрократичні ускладнення, тож нічого ще на надійшло.
Через Covax прагнуть підтримати країни, які потребують допомоги. І кажуть: це вже далеко не медичне питання; чим швидше світ покінчить із пандемією, тим швидше відновиться.
Але це "вікно можливостей" зачиниться доволі швидко. Науковці дали нам вакцину в рекордні строки, зараз уряди мають діяти із такою ж терміновістю.
Постійні розмови про хворобу й протиковідні сироватки - ще одна особливість цього, віртуального саміту. Іноді здавалося, що учасники просто доповіді переплутали - бо ніколи ще МВФ не приділяв стільки уваги медицині.
Є й "рецепт від Фонду". Протекціонізм. МВФ закликає урядовців усього світу максимально підтримувати населення. Зокрема, бідні родини.
Вітор Гаспар, директор бюджетного департаменту МВФ:
За останні 12 місяців країни світу вже витратили 16 трильйонів доларів на допомогу людям і бізнесу. І це цілком виправдано через COVID-19. Було неймовірно важливо підтримати медичну систему, а ще своїх громадян і компанії.
Тепер, кажуть, важливо не припиняти фінансову допомогу, допоки криза ще відчуватиметься. А потім, коли транші доведеться згорнути, замінити їх цільовими дотаціями,- пояснює вже в кулуарах месьє Гаспар.
Вітор Гаспар, директор бюджетного департаменту МВФ:
Витрати на імунізацію кожного у світі могли б бути найкращою в історії інвестицією. Але так само важливо зробити "щеплення" для життєвого успіху.
Дослівно про це не говорили, але за контекстом відчувається, що цей принцип Фонд і у відносинах з країнами тепер застосовуватиме. Що на руку Києву з давньою українською історією взятих і невиконаних зобов'язань, що вже кілька разів призводило до зупинки кредитування.
Тобто, можна зробити висновок, що із переглядом програми “stand by” для України Фонд усе ж не буде надто вибагливим. Неофіційно кажуть, що Київ налаштований уже до кінця червня укласти попередню домовленість.
Але тут у двох столицях і досі різне розуміння підходів щодо незалежності Нацбанку, НАБУ і Антикорупційної прокуратури. А от щодо прогнозів для світу, які так оптимістично оприлюднив МВФ, тут теж є свої небезпеки.
Гіта Гопінат, головний економіст МВФ:
Найбільший ризик, якщо з'явиться новий різновид вірусу, який "пробиватиме" наявні вакцини. Це може призвести до різкого падіння економіки. Але тут й інша закономірність: чим швидше зараз проведуть імунізацію, тим кращими будуть прогнози.
Цей рік багато в чому сплутав карти Фонду. Він узагалі багато що змінив. Але останні новини, які прозвучали на віртуальному фінансовому саміті, все ж дають надію, що нормальне життя може повернутися. І не за рік-два, а раніше.