Україна отримала членство в спільному європейському авіаційному просторі [ Редагувати ]

Відкрите небо, засудження Росії та план боротьби в газовій війні. У Києві відбувся 23-тій саміт Україна-ЄС. Учасники ухвалили спільну декларацію, в якій здебільшого йдеться про поглиблення економічної співпраці. Якими заявами обмінялися політики та яке питання залишилося без відповіді - в матеріалі Яни Танчак.
Цей Саміт Україна- ЄС в історії спільних відносин - двадцять третій. Але вперше втрьох зустрічаються президент Володимир Зеленський, президент Європейської ради Шарль Мішель і президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн . Український очільник одразу просить посилити санкційний тиск на Росію.
Володимир Зеленський, президент України:
Потреби у зміцненні санкційного тиску назріли давно. До санкційних списків мають потрапити всі, хто брав участь в організації та проведенні виборів до Держдуми РФ в окупованому Криму, Севастополі та тимчасово окупованих територіях на Донбасі. Без уваги не мають лишитися і системні порушення прав людини у тимчасового окупованому Криму.
Лідери України та ЄС підтвердили, що називатимуть РФ агресором, що за події на Донбасі та зрив перемир'я відповідальна саме Росія. Ще одна наболіла тема - енергетична безпека. Це питання нагальне як і для України, так і для всього Євросоюзу. Брюсель не лишить Київ напризволяще. Розглядають кілька сценаріїв боротьби у газовій війні.
Урсула фон дер Ляєн, президентка Єврокомісії:
Ми тісно співпрацюємо з Україною для того, щоб збільшити спроможності постачання від Європейського союзу, не виключаємо можливість роботи щодо реверсійних потоків газу від Словаччини, а також вивчаємо можливості спільного зберігання газу. У вас є газосховища, і ми будемо вивчати можливість їх використання для спільного блага.
На зустрічі європейські політики відзначили і бажання України працювати над реформами і поглибленням співпраці. Але на пряме питання, коли ж таки Україна офіційно отримає навіть не членство в ЄС, а хоча б європейську перспективу, відповіді не знайшлося.
Шарль Мішель, президент Європейської ради:
Ми домовилися, що потрібно мобілізувати дискусії в Європейському союзі. Щодо цього і я хотів би сказати. Останні місяці ми бачимо прискорення з вашого боку, яке дозволяє більше співпрацювати.
Але членство Україна таки отримала, хоч і не в Європейському союзі, а в спільному європейському авіаційному просторі. Відповідний документ має урівняти українські та європейські авіакомпанії, зняти монополію на авіамаршрути, і полегшити відкриття нових. В наслідок чого - приємна новина для пасажирів - авіаквитки можуть подешевшати. Також під час саміту Київ доєднався до ще двох програм ЄС - наукової та культурної.