В Одесі реалізують пілотний проєкт для вимушених переселенців [ Редагувати ]
В Одесі реалізують пілотний проєкт для вимушених переселенців. Ремонтують старі приміщення і перетворюють їх на житло. Гроші надають міжнародні партнери України. Координують процес - місцеві посадовці. Які саме будівлі облаштовують, та яка загалом ситуація з житлом для біженців у регіоні - дивіться далі.
Ірина з чоловіком та трьома дітьми переїхала до Одеси з Нової Каховки. Чотири місяці родина прожила під окупацією рашистів. Відсутність продуктів у магазинах, ліків та головне - суцільна атмосфера страху та небезпеки: все це підштовхнуло до рішення все ж таки залишити місто.
Ірина Каст, переселенка з Нової Каховки:
Морально люди все подавлены, работы нет практически у восьмидесяти процентов населения, очень частые случаи мародёрства, а обратиться за помощью не к кому.
Зараз родина мешкає в орендованій квартирі: грошей ледве вистачає на оплату, а продукти та необхідні речі надають одеські волонтери. Ірина каже: безкоштовного житла у місті знайти не вдалося.
Ірина Каст, переселенка з Нової Каховки:
Из всех знакомых, которых мы здесь нашли и общаемся, основная масса - это снимают квартиры точно так же, вторая половина - приехали сюда к родственникам.
Саме тому для розміщення переселенців в країні наразі реконструюють старі будівлі. В Одесі - пілотний проєкт реалізують в обласному центрі соціально-психологічної допомоги. Ще в травні представники ООН пообіцяли знайти благодійників для проведення тут ремонту: відгукнулися швейцарська та французька компанії - і ось роботи у розпалі.
Олексій Зеленський, співробітник Координаційного гуманітарного штабу при Одеській ОВА:
Это благотворительные полностью доноры: они сами проводят все процессы закупки - штаб там нигде не участвует: наша основная задача - только всех скоординировать и в последствии проверить качество выполняемых работ.
За рахунок благодійників у будівлі вже замінили вікна та сантехніку. Попереду - шпаклювання та фарбування стін. Крім того, для кімнат та кухонь придбали ліжка, шафи, столи, пральні машини, бойлери: все, щоб життя тут було комфортним. Навіть окрему комп'ютерну кімнату облаштують.
Олег Тузла, директор КУ "Обласний центр соціально-психологічної допомоги":
Планируется сделать комнату с десятью ноутбуками, столиками под ноутбуки для того, чтобы дети, которые учатся онлайн, чтоб они могли обучатся, чтоб они могли искать себе какую-то информацию для обучения.
Роботи мають завершити до початку опалювального сезону. Розмістити на двох відремонтованих поверхах зможуть приблизно сотню переселенців. Але є умова: оселятися вони мають мінімум на один рік.
Олексій Чорний, голова Координаційного гуманітарного штабу при Одеській ОВА:
Тобто людям нададуть безкоштовно житло, але вони беруть на себе зобов'язання, що вони не виїдуть, там, через тиждень, два. Це не для тимчасового перебування - це для довготривалого перебування.
Загалом на Одещині є 17 подібних об'єктів, які можуть бути перероблені під житло для переселенців. Але поки немає коштів на це. Тож у військовій адміністрації зараз шукають донорів, які зможуть профінансувати роботи.
Олексій Чорний, голова Координаційного гуманітарного штабу при Одеській ОВА:
Як тільки будуть домовленості - ми будемо приступати до наступних об'єктів. На жаль, часу не так багато до настання холодів, тому сподіваємось, що у найближчий місяць ми вже визначимось і ще пару об'єктів запустимо.
Наразі на Одещині тільки офіційно зареєстровано дев'яносто чотири тисячі переселенців. Чиновники кажуть: не в Одесі, а в інших громадах області - у резерві зараз є десять тисяч місць для безкоштовного розміщення ВПО. Додаткову інформацію можна знайти на сайті гуманітарного штабу https://www.zhytlo.od.ua .