У Києві показали "скіфське золото", яке повернули з Нідерландів [ Редагувати ]
Скарби Криму. Повернення. У Національному музеї історії України показали повернене з Нідерландів "скіфське золото". Судові баталії за ці коштовності тривали 10 років. І ось експонати вдома. Ярина Марків серед перших побачила їх. І готова показати артефакти й вам.
З речових доказів - до виняткової колекції Національного музею історії України. 565 предметів культурної спадщини, іменованих "Скіфським золотом", скіфські, сарматські прикраси та скульптури, яким по 2 тисячі років - знову вдома. Юридична боротьба в судах королівства Нідерланди за українські артефакти тривала майже 10 років і Феміда таки підтримала Київ у цій боротьбі.
Олена Зеленська, Перша леді України:
Важливий день сьогодні. По-перше, тому що ми повертаємо не тільки частину своєї культури, але сьогодні повертається справедливість. Той шлях, який пройшли всі ті люди, про яких я сказала, за 10 років. Повернення золота почалося одночасно з роботою з повернення Криму. Я впевнена, що цей шлях в нас також буде успішним і він попереду.
Олена Ковальська, заступниця керівника Офісу Президента:
Перемога - це не конкретна подія, це довготривалий процес, який складається з багатьох років, дуже важких, дуже складних і потребує зусиль багатьох людей. І ми сьогодні тут, тому що ми - команда, ми - Україна, ми здобули одну з перемог, яка буде складовою нашої майбутньої перемоги.
Коротко нагадаю історію. Вона бере початок ще до війни, у 2013 році. Тоді українські артефакти з 4 музеїв Криму та музею Києва відправили за кордон - вони вперше експонувалися на міжнародних виставках. Спершу в Німеччині, а потім - у Нідерландах, Амстердамі. В археологічному музеї Алларда Пірсона на виставці "Крим - золото і таємниці Чорного моря". В лютому 2014 року росія окупувала Крим. Й стала претендувати на кримські артефакти і наполягати на їх поверненні на півострів. Україна ж наполягала на поверненні цінностей на неокуповану територію. Голландські суди підтримали Київ.
За весь цей час, поки Скіфське золото експонувалося в Нідерландах, Україна б мала сплатити понад 9 мільйонів гривень, однак зрештою їх віддали безоплатно. Що у тернистій справі було найважчим - коментує міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України:
Найбільший виклик полягав в тому, що судовий процес відбувався в Нідерландах. І по суті питання було в руках голландської Феміди. І кожен доказ, кожен аргумент мав на користь рішення українського, мав вивірятися 250 разів. Тому що суди в Нідерландах надзвичайно прискіпливі, і ця баталія була юридично дуже складна. Хоча здавалося, нам так здається і справедливо здається, що правда на нашому боці. Але правда - це одна річ, а юридично довести її в суді - це інше. Ну, і друге - знайти треба було багато терпіння.
Майже 3 тисячі кілограмів культурних цінностей наприкінці листопада 2023-го завезли на територію Києво-Печерської лаври. У скарбницю Національного музею історії України. Ідентифікували, обстежили стан цих речей. І сьогодні "Скіфське золото" вже експонується на виставці. І так буде до деокупації Криму.
Ростислав Карандєєв, т. в. о. міністра культури та інформаційної політики:
Проєкт "Кримське золото" - є непросто виставкою класичного простору. Це не тільки вітрини та розташовані музейні експонати. Є можливість їх оглянути. Це більш широко в розумінні слова "проєкт". Це є серйозною науковою роботою. До надзвичайного експонування ми доєднали й науковий контекст вивчення експонатів. Бо, нагадаю, вони повернулися в Україну в листопаді, пройшло пів року, за ці пів року ми дослідили кожен з них, підтвердили історію, підтвердили їх походження, знайшли можливість, у якій формі краще їх подати відвідувачу, і сьогодні саме тому є ця виставка.
І про ще одну частину промоції: на заході було презентовано благодійну прикрасу "Скіфське золото", розроблену брендом Gunia Project у співпраці з Міністерством культури та інформаційної політики України, Скарбницею Національного музею історії України. Ось її прототип. А ось сама прикраса. Дизайн з фігурами олениці та грифа, натхнений культурними артефактами кочового народу.
Анна Буткевич, співзасновниця благодійного фонду:
Я вважаю, що наша перемога складається з маленьких частин. Наш благодійний фонд надав інвестиції для того, щоби ми зробили це більш сучасно. Ми зробили це так, щоб наші діти побачили, ознайомились, що в нас дуже непросте ДНК і ми повинні його знати. І зараз, коли нам важко, коли такі непрості, темні часи, я знаю, що точно оці речі культурні - вони на часі і вони нам потрібні. Ми енергетично стаємо сильніші.
Усі вилучені з продажу прикраси спрямують на закупівлю РЕБів для бригади НГУ "Азов" фондом BGV із загальною метою збору 1 000 000 грн.