Німецький уряд може розвалитися: в чому проблема [ Редагувати ]
Бюджетна криза, яка може стати політичною. Партії, що входять у німецьку урядову коаліцію, ніяк не можуть узгодити проєкт кошторису на наступний рік. У чому проблема? І хто переможе у разі розвалу коаліції та дочасних парламентських виборів? Тетяна Логунова розкаже.
Проєкт бюджету на наступний рік мали узгодити до того, як офіційний Берлін піде на літні канікули. Тобто на цьому тижні. Але вже зараз зрозуміло: уряд не встигне. Канцлер Шольц називає нову дату - кінець липня.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
Ми зараз на фінальній стадії обговорення бюджету, який уряд запропонує парламенту на наступний рік. Плануючи видатки, керуємося чіткими критеріями: безпека, зростання та згуртованість. Я переконаний, що нам вдасться їх реалізувати.
Критерії - є, грошей - немає. Уряду не вистачає десятків мільярдів євро. У Конституції чітко записано: держава може витрачати стільки, скільки заробляє коштом надходження податків. "Есдеки" та "зелені" пропонують тимчасово зупинити дію цього "боргового гальма" та взяти додаткові позики. Вільні демократи категорично проти, вони вимагають економити.
Позиції партій, що входять до уряду, настільки різні та принципові, що під загрозою опинилася сама коаліція. Якщо політсили не знайдуть компроміс, німецький уряд може розвалитися. Тим паче, що у лавах коаліціантів і так панують песимістичні настрої. Адже вибори в Європарламент показали: всі три партії суттєво втратили підтримку виборців.
Винести на розгляд Бундестагу питання про вотум довіри уряду - від Шольца, вже вдруге за місяць, вимагають опозиційні християнські демократи. Спершу - через провал коаліційних партій на європейських виборах, тепер - через бюджетну кризу.
Карстен Ліннеманн, генсек ХДС:
Ми все частіше чуємо в коридорах парламенту словосполучення "вотум довіри". Обговорення бюджету зайшло в глухий кут. Наша вимога незмінна: канцлер повинен винести це питання на розгляд парламенту. Чим раніше, тим краще.
Незалежно від того, коли відбудуться вибори, дочасно чи за планом, шансів зберегти посаду у Шольца майже немає. Усі соцопитування свідчать: наступні перегони виграють християнські демократи. А новим канцлером, найімовірніше, стане лідер ХДС/ХСС Фрідріх Мерц. Він уже пообіцяв: у його уряді не буде місця для правих.
Фрідріх Мерц, лідер ХДС:
У нас немає точок перетину з ультраправими у жодному з пунктів. Тому чітке "ні".
На політику щодо України потенційна зміна влади в Німеччині ніяк не вплине. Християнські демократи не тільки підтримують надання військової та фінансової допомоги Києву, а й постійно критикують уряд Шольца. Бо той робить замало.
Фрідріх Мерц лідер ХДС:
Україна захищається. І я незмінно виступаю за те, щоби ми її усіляко підтримували. Сьогодні я можу повторити ще раз: за останні два з половиною роки ми недостатньо зробили для України. А те, що зробили, часто було надто пізно. Ми повинні діяти швидше та більше.
Так, наприклад, саме християнські демократи вимагали від Шольца передати Україні далекобійні крилаті ракети "Таурус". І кілька разів виносили відповідне подання на розгляд парламенту. Головне, щоб перехід з опозиції у владу не вплинув на цю позицію.