Вибори у Франції: як результат позначиться на підтримці України [ Редагувати ]
Сенсаційний результат. Франція осмислює результати парламентських виборів - напередодні в країні оголосили підсумки другого туру. Абсолютно несподівано переможцем кампанії став лівий "Новий народний фронт", друге місце в президентської коаліції центристів, а ось ультраправе "Національне об'єднання" Марін Ле Пен, якому віщували тріумф і абсолютну більшість - став лише третім. Які наслідки це матиме для країни? Та як позначиться на зовнішній політиці та, зокрема, підтримці України? Далі в нашому матеріалі.
Протести, що обернулися святкуванням! Несподівана перемога французьких лівих у парламентських перегонах заскочила прихильників політсили зненацька.
Після приголомшливих результатів ультраправих у першому турі голосування і прогнозованого тріумфу у другому, опоненти націоналістів вийшли на вулиці, щоби показати свою незгоду. Аж раптом усе обернулося рівно навпаки.
Жителька Нанту:
Я взагалі не очікувала такого результату, але я рада і пишаюся, що французи вийшли і проголосували більшістю за "Новий народний фронт" і відкинули фашистські ідеї крайніх правих. Хоча нас все ще хвилює значний результат націоналістів, вагоміший, ніж на останніх парламентських виборах, тож нам доведеться продовжувати боротьбу.
Преса назвала результат голосування сенсацією і справжнім переворотом. Багато французів відверто зітхнули з полегшенням. Перспектива отримати ультраправий уряд - приголомшила жителів республіки.
Джованні Лап'єр, житель Марселя:
Я дуже радий, тому що це доводить, що Франція не расистська, не антисемітська, не ксенофобна, не гомофобна. Франція не в крайнощах, принаймні не вся Франція.
У підсумку голосування, ліві з "Нового народного фронту" отримали 182 парламентських крісла, блок пропрезидентських сил Еммануеля Макрона "Разом" - 168, а ультраправе "Національне об'єднання" Марін Ле Пен та її союзників - 143.
Олів'є Монде, житель Парижа:
Я думав, що у нас буде щонайменше 250 депутатів. Тож я розчарований. Що ж, нам доведеться чекати до 2027 року, поки країна зануриться в прірву, щоб французи зрозуміли, що настав час для змін.
Керівництво "Національного об'єднання" намагається зберегти "покер фейс". Мовляв, їхня перемога лише справа часу.
Марін Ле Пен, лідерка "Національного об'єднання":
Болото, про яке я попереджала, справдилося. Франція буде повністю заблокована трьома групами, які мають більш-менш однаковий вплив у Національних зборах. І ми програємо ще один рік нерегульованої імміграції, ще один рік втрати купівельної спроможності, ще один рік підриву безпеки в нашій країні, але якщо нам потрібно через це пройти, то ми пройдемо.
Але чи вдасться лівим домовитися з Макроном? Лідер "Нескореної Франції" з альянсу лівих Жан-Люк Меланшон вже заявив, що президент повинен запросити "Народний фронт" керувати країною. Натомість у Макрона кажуть, що готові працювати з усіма, окрім політсили самого Меланшона. Якою ж буде коаліція, поки що міркують.
Стефан Сежурне, генеральний секретар партії "Відродження":
Ця конфігурація є безпрецедентною. Момент надто серйозний, і тут час для нашої колективної відповідальности. Я хотів би відразу сказати, що ми продовжуватимемо захищати наші цінності в парламенті та формалізуємо передумови дискусії для створення проєктної більшости.
Прем'єр-міністр Габріель Атталь, що представляв партію Макрона, оголосив про відставку, але президент її не прийняв, щоби забезпечити стабільність країни. На цьому тлі відбуватимуться перемови про формування нового уряду. І вони теж будуть непростими, кажуть політологи, як і загалом внутрішньополітичне життя країни найближчим часом. З ситуацією, коли за спиною прем'єра не буде надійної стійкої більшости, Франція стикається уперше.
Люк Рубан, політолог, директор з досліджень CNRS:
Ми маємо дуже сильну політичну та електоральну поляризацію, є блоки - абсолютні вороги. Тоді як принцип коаліції полягає в тому, щоб іти на компроміси. Тож, я б сказав, що ми матимемо проблеми як зі згуртованістю політичних груп, так і з призначенням уряду, який за визначенням буде дуже крихким.
Така політична турбулентність неодмінно позначиться і на зовнішній політиці Франції. Зокрема на задній план може відійти й питання підтримки України, у якому досі Париж намагався бути лідером. Особливо на тлі критики позиції Макрона з боку лівих.
А поки що у Єлисейському палаці взяли паузу. Президент Франції заявив, що чекатиме, поки новий склад парламенту оформиться у якусь "структуру", щоб вирішити, яким буде його наступний крок.