Ні грошей, ні фахівців: чи відновлять понівечені пам'ятки культури [ Редагувати ]
На відновлення немає ані грошей, ані фахівців. За останні 15 років українські виші не випустили жодного реставратора, який би спеціалізувався на відбудові пам'яток культури. Лише у Дніпрі через російські ракетні удари понівечено близько 20 обʼєктів, які мають статус історичної спадщини. І це той випадок, коли цінність руйнує не менше за час чи війну. Чому? Сюжет Олени Мендалюк.
Ми бачимо тільки фасад, і тільки в районі першого поверху, насправді дуже страшні руйнування саме з двору цієї будівлі.
У будинок на площі Вокзальній армія країни-агресорки поцілила ракетами 19 квітня цього року.
Зруйновані не тільки несучі стіни, але й перекриття і найтяжке, що там йде перев'язка стін така, що несуча стіна відвалюється від двору і загрожує подальшим руйнуванням, і зараз приймаються рішення, щодо демонтажу конструкцій, які загрожують життю не тільки мешканців, але й можуть надалі спричинити руйнації будівлі.
Житловий будинок має статус культурної спадщини.
Надія Лиштва, начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради:
Тому що це творіння архітектора відомого. Проєкт відбудови післявоєнної. Раніше тут був інший, як би мовити, до революції. Під час Другої світової будівля дуже постраждала. Вокзальна площа була сформована в 56 цими будинками, які отримали статус, на жаль, тільки в тому році. Стали щойно виявленими об'єктами культурної спадщини.
Вокзал та площу реконструювали після Другої світової, а ось коли відновлять після руйнувань вже російсько-української війни? І чи планують таке взагалі? Питання наразі риторичне.
Надія Лиштва, начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради:
Спочатку демонтаж і розуміння, що де і як відновити, і це все ускладняється тим, що це все-таки об'єкт культурної спадщини, треба буде отримувати погодження в обласного органу культурної спадщини. Сам тільки комплект документації, тільки розділ реставрація може коштувати під 300-400 тисяч гривень, і це тільки проєкт.
А в цьому двоповерховому будинку, зведеному ще 1887 року, мешкав директор Брянського заводу.
Надія Лиштва, начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради:
В інтер'єрах збереглось частково планування, збереглись такі цікаві речі, як місця шахт, де були ліфти з кухні. Їжу передавали по таких мініліфтах. Пізніше це була наукова бібліотека заводу, і тут до 21 року зберігався такий дуже цікавий бібліотечний фонд. Книги були з середини 19, початку 19 століття. Книги були й французькою, і англійською мовами.
Через приналежність власників підприємства до країни-агресорки виробництво припинило своє існування. А його майно, власне, як і цей будинок - після початку повномасштабного вторгнення передали у фонд держмайна. Тепер уся нерухомість стоїть пусткою.
Надія Лиштва, начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради:
Пам'ятка архітектури, яка числиться з 1996 року пам'яткою архітектури, вона от поступово розвалюється. Особливо це стало після прильоту 11 березня ще 22 року.
Тоді - через потужний вибух - по фасаду пішли тріщини, вилетіли вікна та посікло покрівлю.
Він так і стоїть, хоча потребує протиаварійних робіт хоча б даху та водовідведення від будівлі. Все зараз затікає, замокає.
За час великої війни у Дніпрі пошкоджені зо два десятки об'єктів культурної спадщини. Переважно це будинки, які мають статус пам'ятки. І доки в країні воєнний стан фінансування реставраційних робіт, а серед них і ліквідації наслідків після обстрілів - припинено.
Надія Лиштва, начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради:
Це приводить до того, що ті пам'ятки, які мали аварійний стан, наприклад, за ці роки війни руйнуються ще більше, і ми втрачаємо від цієї вимушеної бездіяльності дуже багато об'єктів культурної спадщини.
А ще в країні просто не вистачає реставраторів, додає пані Надія. Розповідає, за останні 15 років спеціалізовані виші не випустили жодного фахівця.
Надія Лиштва, начальник управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міськради:
У нас спеціалістів з реставрації одиниці, і це реставрація вузької спеціальності деревини, металу, а по будівлях. У нас навіть технологів, які можуть брати обстеження будівель - розчин, цегла, як правильно відновлювати, з найкращих тільки два в Україні, а в Дніпрі взагалі немає.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення росія знищила понад тисячу об'єктів культурної спадщини. І на їхнє відновлення потрібно буде не лише багато коштів, а й часу.