"Миротворче турне" Орбана: як відреагував ЄС [ Редагувати ]
Самозваний миротворець і троль. Так пишуть західні медіа про Віктора Орбана після його "місії" в Україну, росію та Китай у пошуках миру. Дипломатичне шоу угорського премʼєра сподобалося не всім. Лідерам ЄС довелося відхрещуватися від причетності Євросоюзу до цього вояжу й шукати управу на норовливого премʼєра. Чи є в Брюсселя для цього інструменти? І які наслідки може мати ця "миротворча місія"?
Лише 10 днів головування Угорщини в Раді Європейського Союзу, а посли ЄС уже виносять поведінку угорського премʼєра на обговорення. Висьорбувати довелося представнику Угорщини за те, що Віктор Орбан під логотипом президентства в Євросоюзі злітав у москву та пекін. Говорити про мир в Україні. Без України. Єдиний лідер ЄС, який тисне руку агресору.
На пропагандистському каналі "росія1" буквально кадрово показали цей візит, назвавши його сенсаційним. Сам путін підкреслив, що Орбан приїхав, зокрема, як очільник країни, що головує в Раді ЄС. У Євросоюзі заперечують - ніхто не давав Орбану такого права.
Ерік Мамер, речник Єврокомісії:
Угорщина має конкретні обов’язки під час президентства і вони полягають в менеджменті роботи Ради ЄС. Що чітко зрозуміло, було проговорено і тут, і в інших інституціях, і що точно усвідомлює сам премʼєр Орбан - це те, що він не має мандату представляти ЄС під час цих візитів.
Орбан каже, що їздив лише дізнатися позиції сторін, а про візити звітував очільникам ЄС. Насправді він не наблизив мир, а викликав роздратування, кажуть аналітики. А ще підірвав єдність Євросоюзу. Влаштував шоу і пропіарився шляхом нового статусу Угорщини.
Жужанна Вег, аналітикиня Німецького фонду Маршалла:
Це викликало багато роздратування. І ми бачимо, що і європейські інституції, і країни-члени хочуть покласти цей край. Бо це зловживання повноваженнями. Це впливає на авторитет Євросоюзу і може змалювати ЄС як слабкого гравця, якщо це не зупинити.
За даними видання "Політико", в Брюсселі набирає популярності ідея зіграти у відповідь Орбану - бойкотувати деякі зустрічі, які влаштовує Угорщина. Цього тижня лише сім країн ЄС відправили в Будапешт своїх міністрів промисловості на першу неформальну зустріч Ради.
Дипломатам, які готувалися до сьогоднішньої зустрічі послів ЄС у Брюсселі, сподобалося те, що вони побачили. Ідея "бойкоту" неформальних зустрічей Ради "набирає обертів" - сказав один дипломат ЄС. Низька явка на засіданні Ради з питань конкурентоспроможності, ймовірно, була лише початком.
Усунути Угорщину від головування в ЄС і передати його достроково Польщі - закликає фракція Європарламенту "Оновити Європу". А естонський депутат Ріго Террас збирає підписи на позбавлення Угорщини права голосу в ЄС, пише "Політико". Будапешт і без того за крок до цієї санкції. В Євросоюзу справді є чимало інструментів, як вплинути на Орбана, каже Ерік Джонс, директор Центру Роберта Шумана. І навіть більше - це може бути корисним для міцності ЄС.
Ерік Джонс, директор Центру Роберта Шумана в Інституті Європейського університету у Флоренції:
У певному сенсі, своїми рішеннями Віктор Орбан штрикає двома пальцями в очі Євросоюзу. І це штовхає ЄС застосовувати ці інструменти. Це, на мою думку, буде добре впливати на розвиток самого ЄС як політичної організації. Євросоюз повинен продемонструвати, що здатен дисциплінувати свої країни-члени, якщо хоче ефективно розширюватись. І в цьому контексті, забавки Віктора Орбана з хвостом тигра можуть зіграти на руку процесу розширення.
Єдине питання в тому, каже експерт, чи знайдеться політична воля в Євросоюзу скористатися доступними засобами для приборкання Віктора Орбана.