Німеччина скоротить військову допомогу Україні у 2025 році [ Редагувати ]
Вдвічі менше. Вже в наступному році Німеччина скоротить військову допомогу Україні. Принаймні, це передбачає ухвалений проєкт бюджету на 2025-й. У чому причина? І чому німецькі політики впевнені, що Україна і надалі отримуватиме усе необхідне озброєння? Тетяна Логунова підрахувала німецькі гроші для української оборонки.
4 мільярди євро. Стільки на військову допомогу Україні Німеччина виділить у наступному році. Проєкт бюджету, а його узгодження мало не розвалило німецьку урядову коаліцію, нарешті готовий. Після літніх канікул за документ голосуватимуть депутати Бундестагу. Профільний міністр Крістіан Лінднер вже презентував журналістам головний фінансовий документ країни. Каже: врахували все. Зокрема, й безпекову ситуацію в Європі.
Крістіан Лінднер, міністр фінансів Німеччини:
Цей проєкт бюджету і той факт, що він взагалі існує, є символом стабільності та безпеки. Ми живемо в надзвичайно неспокійний геополітичний час. В Європі - невизначеність, і саме тому уряд Німеччини надсилає чіткий сигнал стабільності та безпеки.
4 мільярди євро - це скорочення військової допомоги Україні. Майже вдвічі. До прикладу у бюджеті цього року на потреби ЗСУ було закладено більше семи мільярдів. І цих грошей вже замало! ЗМІ пишуть: міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус вже кілька тижнів просить Міністерство фінансів дати ще. Інакше Німеччина більше не зможе регулярно передавати Україні нові озброєння. На цей запит очільника Міноборони Крістіан Лінднер поки що не відповів. Але запевнив: попри скорочення допомоги у наступному році Україна отримуватиме все необхідне. Військову допомогу фінансуватимуть з інших джерел.
Крістіан Лінднер, міністр фінансів Німеччини:
Ми й надалі підтримуватимемо Україну, у бюджеті передбачені на це кошти. Утім, основна частина підтримки та грошей, необхідних для військової стійкості України, надходитиме з європейських джерел. А також з інструменту G7 для використання доходів із заморожених російських активів. Йдеться про 50 мільярдів доларів США, якими зможе розпоряджатися Україна.
Дати більше - пояснює Лінднер - Німеччина просто не може. У бюджеті - діра. Її досі залатати не вдалось. Дефіцит - 17 мільярдів євро.
Видатками на наступний рік незадоволені усі німецькі міністерства. Отримали менше, ніж просили. Заощадили навіть на оборонному відомстві, яке нині, з огляду на російську загрозу, є одним з пріоритетних. Борис Пісторіус розраховував, що на армію дадуть на 6 з половиною мільярдів євро більше, ніж цьогоріч. Утім, бюджет його відомства збільшили лише на мільярд.
Зміцнювати обороноздатність Німеччини й підтримувати Україну попри проблеми з бюджетом - обіцяє канцлер Олаф Шольц. Допоки не вдасться домовитися про справедливий мир.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
Так, ми повинні прагнути миру, підтримуючи мирні переговори. Про це вже багато говорили, востаннє у Швейцарії. І я дуже радий, що український президент каже: "Ми теж хочемо, щоб росія була присутня на наступній зустрічі". Утім, мир і безпека не можуть бути досягнуті шляхом капітуляції України.
Водночас Шольц і досі боїться ескалації між росією та НАТО. Канцлер Німеччини заявив: західні союзники не будуть збивати російські ракети та безпілотники над територією України. Мовляв, це консенсусна позиція, яку підтримують і Сполучені Штати.