В умовах інтенсивних обстрілів: як відновлюють газові мережі фахівці Нафтогазу? [ Редагувати ]
Незважаючи на війну, в країні мають працювати пекарні та промислові підприємства, а міста мають бути забезпечені теплом. Природний газ - ресурс, від якого залежить стабільність критичної інфраструктури, повноцінна робота бізнесу та добробут українців. І попри постійні атаки на українську енергосистему, газ для споживачів доступний практично завжди. На прифронтових територіях газовики самовіддано працюють у найскладніших умовах. Відновлюють газові мережі, часто з ризиком для життя. Про маловідомі нюанси такої важливої роботи розповість Ігор Левенок.
Прифронтові території Донеччини. Попри жахливі руйнування, в умовах інтенсивних ворожих атак, ці люди роблять усе, аби у місцевих був газ.
Через російську агресію та відключення електрики, газ для багатьох українців нині залишається єдиним ресурсом, що постійно доступний. Та от якими зусиллями цього досягають?
Станіслав Хімічев - слюсар з аварійно-відбудовних робіт у газовому господарстві Слов'янського УГГ АТ "ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ":
Ми на місці трагедії, яку вчинили окупанти торік 14-го квітня. У житлову п'ятиповерхівку прилетіла ворожа ракета. Загинув дворічний хлопчик разом зі своїм батьком.
Станіслав з аварійною бригадою прибув сюди миттєво. Без ліквідації витоку газу рятувальні роботи в повному обсязі не починають. Тоді п'ятьох людей вдалося дістати живими з-під завалів, зокрема завдяки оперативності й газівників.
Станіслав Хімічев - слюсар з аварійно-відбудовних робіт у газовому господарстві Слов'янського УГГ АТ "ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ":
Пошкоджений колектор, котрий іде по дому, він був перебитий навпіл і буквально лежав на землі, і з нього йшов виток газу. Нам потрібно було перекрити подачу газу. А так, як цей газопровід був у кільцюванні, тобто ще з інших домів піддавлював газ, довелося перекрити на той момент декілька поверхівок, аби перекрити газ на пошкоджений будинок…
Лише того дня від ворожих ракетних ударів у Слов'янську було пошкоджено 12 об'єктів. Здебільшого житлова забудова. Ракета влучила в будинок по сусідству з управлінням газового господарства. Уламки та вибухова хвиля накрили й газівників. Ось відео перших хвилин після прильоту.
В гуртожиток прилетіло, той що поруч....
Дивом нікого зі співробітників не зачепило. Диспетчер Роман Богданов тоді був на зміні.
Роман Богданов, диспетчер аварійно-диспетчерської служби Слов'янського УГГ АТ "ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ":
Я випив кави й пішов помити чашку. Стався вибух, вилетіли вікна, всі плакати, на столі нічого не залишилося, хіба що монітор лишився, а все було на підлозі. Повернувся сюди в диспетчерську, і стали поступати дзвінки від населення, з різних точок міста, пошкодження будинків, газопроводів, витоки газу…
Пан Роман каже, той день не забуде ніколи. Безліч дзвінків. Люди повідомляли про пориви газопроводів, численні пробоїни в трубах, деформації газогонів. Він взявся за організацію аварійних бригад і координував їхню роботу. А відповідаючи на дзвінки, важливо ще й заспокоїти абонента, щоб той до приїзду газівників не наробив ще більшого лиха.
Роман Богданов, диспетчер аварійно-диспетчерської служби Слов'янського УГГ АТ "ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ":
Я повинен провести інструктаж абоненту, що йому треба зробити до прибуття аварійної бригади, але через цю паніку я встигав тільки записати адресу. Навіть не встигав записати інколи номер телефону, бо "приїжджайте швидше, горить, шипить…" і все, кидали слухавку.
Для утримання тиску в мережі, газ оперативно перекрили більше як шістьом сотням абонентів. Почали аварійно-відновлювальні роботи. Через дві доби люди були вже з газом.
Олексій Чернишов, голова правління НАК "Нафтогаз України":
Майже кожного дня є наслідки цих обстрілів. Особливо в громадах та областях, які є прилеглими до лінії фронту. Наші працівники постійно працюють над тим, щоб ремонтувати й забезпечувати стале постачання блакитного палива нашим споживачам.
Станіслав Хімічев - слюсар з аварійно-відбудовних робіт у газовому господарстві Слов'янського УГГ АТ "ДОНЕЦЬКОБЛГАЗ":
Треба ж людям постачати газ. Пошкоджений під'їзд ми перекрили й заглушили. А на інші під'їзди ми відновили газопостачання, тому що в них є люди, живуть.
Людмила, мешканка пошкодженого будинку:
Одразу після того, як будинок був зруйнований, всі питання газового постачання та світла вирішили. І нам дали газ. Ми прочистили димарі, поставили ось ці труби, що для виходу, і нам підключили газ миттєво. Газ йде у нас добре.