В іранських "Шахедах" знайшли польські компоненти [ Редагувати ]
Іран обходить санкції. Ще й за допомоги польської компанії. Офіційна Варшава з'ясовує, як компоненти, вироблені в країні, опинилися в іранських "Шахедах". Мова про паливні насоси. Тож, як вони опинились в іранській "оборонці"? Хто допомагав постачати елементи? Про все детально далі в матеріалі.
Польща, місто Познань. На закритій території, під наглядом десятків камер спостереження розташований завод з виробництва обладнання зв'язку. Як з'ясували польські журналісти, саме на цьому підприємстві виготовляли деталі, які виявили в іранських "Шахедах", збитих у небі над Україною. Про це йдеться у розслідуванні польського Radio Zet.
Державна компанія з Познані продавала деталі, які використовували в іранських бойових безпілотниках "Shahed 136".
За даними журналістів-розслідувачів, деталі продавала державна компанія WSK Poznań. Іранські "Шахеди" стали основною зброєю, одним з основних інструментів війни кремля проти українського народу: їх масово використовують проти об'єктів цивільної інфраструктури ще з 2022 року. Один такий безпілотник може нести до сорока кілограмів вибухівки і бити по цілях на відстані до тисячі кілометрів. росіяни використовують ці дрони насамперед для атак на мирні міста.
Однак, коли у вересні 22-го українські військові збили на Харківщині дрон іранського виробництва, ніхто не підозрював, що зачіпки у цій справі можуть привести до Польщі.
Більшість комплектуючих вироблені західними країнами і через санкції ці деталі не мали потрапити до Ірану.
Зацікавленість спецслужб викликала одна з деталей, знайдена в уламках збитого дрона. Як з'ясував журналіст-розслідувач Маріуш Гершевський, йшлося про паливний насос польського виробництва.
Після виходу статті інформацію про розслідування цієї справи підтвердили в Міністерстві внутрішніх справ і адміністрації Польщі. Варшава справді веде розслідування щодо компанії з Познані, яка виготовляла та постачала деталі в Іран, заявив міністр внутрішніх справ Томаш Семоняк.
Томаш Семоняк, міністр внутрішніх справ Польщі:
Ведеться розслідування щодо порушень правил експорту зброї та експорту технологій. Цей випадок був виявлений Агентством внутрішньої безпеки та є "абсолютно обурливим". Прокуратура продовжить розслідування та інформуватиме громадськість про перебіг справи.
Злочинна схема мала такий вигляд: WSK Poznań ("ВСК Познань"), що у складі Агентства промислового розвитку, виготовляла запчастини й відправляла їх на фабрику Iran Motorsazan Company, що офіційно виробляє сільськогосподарське обладнання; та, зі свого боку, передавала запчастини далі, на військову фабрику Iran Aircraft Manufacturing Industries Corporation, яка і виробляє безпілотники. Готові дрони та їх складові частини продавали росіянам.
На сайті польської компанії зазначено, що "WSK Poznan" - це компанія з більш ніж сторічною традицією і досвідом у сфері точної металообробки. Фірма спеціалізується на виробництві інжекторного обладнання для дизельних двигунів, і, що важливо, авіаційних аксесуарів (електромеханізми, електроклапани й електромагніти).
Агентство зовнішньої безпеки Польщі ще на початку 2023 року висунуло звинувачення колишній голові WSK Poznań. Рената Швед - колишня CEO компанії, проходить як підозрювана у справі. Їй загрожує до 10 років позбавлення волі за "торгівлю товарами й технологіями, що мають стратегічне значення для державної безпеки".
І це лише один випадок, який став відомим громадськості. Важливо, що польська влада відкрито говорить про розслідування цієї гучної справи. Хоча і визнає, що цей випадок може нашкодити як іміджу Польщі на міжнародній арені, так і українсько-польським відносинам. Адже Україна очікує від партнерів допомоги у протистоянні російській агресії, а не постачанні товарів подвійного призначення у ворожі країни-союзники москви.
Владислав Косіняк-Камиш, міністр оборони Польщі:
Як до цього дійшло? Думаю, продавали за будь-яку ціну і намагалися знайти ринки збуту. Ця компанія, наскільки я знаю, продає дуже багато, думаю, у 190 країн світу. Це не є добра ситуація для Польщі, для наших відносин з Україною. Безумовно, необхідно брати на особливий контроль всі схожі контракти, і ми будемо посилювати такий контроль.
Тільки дипломатичні зусилля, співпраця України з Польщею, і беззаперечне дотримання санкцій, запроваджених проти росії та Ірану, є найбільш дієвим елементом боротьби зі схожими інцидентами, вважає міністр оборони Польщі. Віцепрем'єр та очільник міноборони запевнив, що польський уряд працює над посиленням санкційного режиму. Щоби запобігти таким випадкам у майбутньому.