Байден зняв свою кандидатуру з виборів: яка реакція світу [ Редагувати ]
Джо Байден іде на пенсію. 81-річний президент США знімає свою кандидатуру з прийдешніх виборів - про це він сам оголосив кілька днів тому. Рішенню передували кількатижневі обговорення після провальних дебатів з Дональдом Трампом, не балотуватися в президенти Байдена вмовляли навіть його численні однопартійці. Той пручався до останнього. То чим керувався і як на це дивляться у світі? Розкаже Анна Басова.
"Нью-Йорк Таймз", "Нью-Йорк Пост" та кілька інших провідних американських видань терміново передруковують першу сторінку. У неділю по обіді відбулася історична подія - президент Джо Байден вийшов з передвиборчої кампанії. Попередньо відомо: до цього він протягом двох діб вивчав дані різноманітних опитувань. Які хоч і не показували однакових цифр, але чітко засвідчували - у нинішнього глави Білого дому немає шансів зайти туди вдруге. Західні союзники до рішення президента поставилися з розумінням.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Я поважаю рішення, ухвалене Джо Байденом. Вірю, що це було непросто, але він узяв до уваги інтереси американського народу. І я залюбки працюватиму з ним до кінця його каденції.
В Євросоюзі вкотре наголосили: від курсу щодо посилення власної обороноздатності не відступатимуть. Особливо зараз, коли питань з політичним підтекстом "а що буде далі?" тільки побільшало. А ось відповідей - навпаки.
Габріель Атталь, прем'єр-міністр Франції:
Нічого не зміниться. Європа захищатиме свої інтереси. Ми аналізуємо різні сценарії за будь-якої нової адміністрації у Білому домі. Пріоритети незмінні. А президент США - персона, що має цікавити не лише американців, а всю світову спільноту.
Анналена Бербок, міністр закордонних справ Німеччини:
Наша увага прикута до США у найближчі кілька місяців. Та вже зрозуміло - незалежно від результату виборів ми повинні більше інвестувати у власну безпеку.
Важким, але сильним рішенням назвав учинок Байдена президент України Володимир Зеленський. І подякував за всю ту допомогу, яку Сполучені Штати надали Україні за цей період.
Володимир Зеленський, президент України:
Україна вдячна Президенту Байдену за його непохитну підтримку боротьби нашої країни за свободу, яка разом із сильною двопартійною підтримкою у Сполучених Штатах була й залишається критично важливою. За останні роки було ухвалено багато сильних рішень, які запам'ятаються як сміливі кроки, що їх зробив Президент Байден у відповідь на складні часи. І ми поважаємо його сьогоднішнє важке, але сильне рішення.
Завдяки рішучості та лідерству Байдена, США подолали економічну кризу після пандемії та спинили напад на Капітолій - так про президентство Байдена згадує прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес. Подякували йому за дружбу й партнерство ірландський і норвезький прем'єр-міністри. А ще - голлівудські зірки та співаки.
Відновив чесність і гідність після років брехні, скандалів і безладу - пише про президента автор "Зоряних війн" Марк Гемілл.
Натомість його опоненти, себто Республіканська партія, компліментів не роздають. Дональд Трамп уже встиг назвати Байдена найгіршим президентом в історії США. А спікер Палати представників Майк Джонсон вважає: лідер зрадив свій народ. І якщо не здатен бути президентом удруге, то й на першому терміні не варто затримуватись.
Майк Джонсон, спікер Палати представників:
14 мільйонів демократів проголосували за повторне висунення Джо Байдена. Було б неправильно, а може, й незаконно, щоб жменька людей у кулуарах вирішувала, хто балотуватиметься, лише на підставі власних уподобань.
Наближене до Білого дому видання "Політіко" стверджує: знятися з перегонів Джо Байден вирішив після зустрічі з двома своїми помічниками - Стівом Річетті та Майком Донілом. У п'ятницю та суботу, до оголошення свого рішення, він приймав їх у себе за зачиненими дверима. Вочевидь, вони й сповістили, що за два місяці до виборів демократи не просто пасуть задніх у 6 основних штатах, а й навіть у Вірджинії та Нью-Мехіко - там, де й не планували значних витрат на агітацію.