Бюджетна сварка: чи вистачить Німеччині грошей для армії та допомоги Україні [ Редагувати ]
Фінансова стабільність за рахунок безпеки. В Німеччині через бюджет на наступний рік публічно сваряться міністри фінансів та оборони. Усе через недостатні видатки на армію.
Скільки грошей бракує Бундесверу? І скільки коштів у бюджеті німці передбачили на військову підтримку Україні? Тетяна Логунова розкаже.
Додаткових грошей на оборону немає. Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер публічно відмовився переглядати проєкт бюджету на наступний рік. І збільшувати витрати на армію. На голосування Бундестагу винесуть документ, в якому закладені 52 мільярди євро для Міністерства оборони. Це на 5 мільярдів менше, ніж просив очільник відомства Борис Пісторіус.
Борис Пісторіус, міністр оборони Німеччини:
Авжеж мене це дратує. Адже тепер я не зможу так швидко, як потрібно з огляду на загрози, запустити необхідні зміни.
Нагальних потреб у німецького війська, яке почали модернізувати тільки після початку великої війни росії з Україною, багато. Необхідні нові танки, фрегати та системи протиповітряної оборони. Плюс озброєння та техніка для бригади, яку Німеччина розгортає в Литві, на східному фланзі НАТО. Без додаткових коштів все це не профінансувати - скаржиться Борис Пісторіус. Мовляв, бюджет узгодили ціною безпеки. Міністр фінансів не згоден.
Крістіан Лінднер, міністр оборони Німеччини:
Ні, це неправда! Ми багато інвестуємо в безпеку. Німеччина виконує цільовий показник НАТО - два відсотки від ВВП на зовнішню безпеку. Коли за останні кілька десятиліть таке було? Ми робимо більше, ніж, наприклад, Франція й Італія. Тобто у нас акцент на безпеці. Утім, запорукою безпеки є й фінансова стабільність. Тому я повинен планувати бюджет Міністерства оборони з огляду на загальну економічну ситуацію в країні.
А ще - каже Лінднер - у міністра оборони є спеціальний фонд для модернізації армії. Обсягом - 100 мільярдів євро. Парламент створив його в лютому 2022-го, через кілька днів після повномасштабного вторгнення росії.
Вочевидь, не збільшуватимуть і видатки на військову допомогу Україні. Попри численні заклики експертів. У наступному році Німеччина виділить на закупівлю озброєння для ЗСУ чотири мільярди євро. Це майже вдвічі менше, ніж цьогоріч. Утім, міністр фінансів заспокоює: гроші будуть. Військову допомогу фінансуватимуть шляхом прибутків від заморожених в ЄС російських активів.
Не економити на обороні, тим часом закликають німецькі військові. Генеральний інспектор збройних сил Німеччини Карстен Броєр впевнений: росія орієнтується на Захід. Тобто, планує напад на одну з країн Альянсу. Реалізувати його - вважає генерал-лейтенант - кремль зможе за 5 років. Принаймні, на це вказує перехід росії на військову економіку та розвіддані.