"Німецька подруга путіна" просуває антиукраїнські умови [ Редагувати ]
Український фактор німецької політики. Лідерка нової проросійської партії Сара Вагенкнехт, яку називають "німецькою подругою путіна", висунула умови ключовим демократичним партіям країни. Чого вона вимагає? І чому її політична сила може стати для України небезпечнішою за ультраправу "Альтернативу для Німеччини"? Тетяна Логунова пояснить.
Травень цього року. Перша передвиборча кампанія Сари Вагенкнехт - лідерки, заснованої кількома місяцями раніше нової німецької партії. Зі сцени лунають заклики негайно припинити постачання зброї в Україну і змусити Київ сісти за стіл переговорів. А гроші, які Німеччина виділяє на озброєння для ЗСУ, інвестувати в школи та лікарні.
Сара Вагенкнехт, лідерка партії "Союз Сари Вагенкнехт":
Мир замість війни, ніякої зброї, роззброєння! Це було рішення, яке припинило холодну війну. І воно нам знову потрібно сьогодні. Негайно!
Під такими гаслами "Союз Сари Вагенкнехт" спробував свої сили на виборах в Європарламент. І, як для дебюту, здобув непоганий результат - понад шість відсотків. Для порівняння, за чинних нині соціал-демократів на євровиборах проголосували 14 відсотків виборців.
Сара Вагенкнехт, лідерка партії "Союз Сари Вагенкнехт":
У день виборів я тільки й думала про те, чи вдасться нам подолати прохідний бар'єр. Адже я знаю, що досі жодній новій партії не вдавалося це зробити зі старту. Результат перевершив мої очікування.
Найактивніше за нову партію голосували східні німецькі землі. У трьох з них - Тюрингії, Саксонії та Бранденбурзі - у вересні відбудуться земельні вибори.
Схід Німеччини - тобто землі, що до об'єднання країни входили до складу Німецької Демократичної республіки, останніми роками був бастіоном ультраправої "Альтернативи для Німеччини". З появою на політичному полі "Союзу Сари Вагенкнехт" - розстановка сил змінилася. Опитування свідчать: нова партія може розраховувати там на 15-20 відсотків голосів виборців. Праві - ще попереду, з невеликим відривом. Але є одна заувага. Якщо на коаліцію з ультраправими, скільки б вони не набрали, не піде жодна демократична партія Німеччини, то "Союз Сари" розглядають як можливого партнера. І християнські демократи, і есдеки. Принаймні, на земельному рівні. У разі, якщо інакше у них не вийде сформувати земельний уряд.
До виборів ще місяць, а фрау Вагенкнехт уже висуває умови! В інтерв'ю німецьким ЗМІ політик наголосила: пріоритетним для неї буде українське питання. Тобто, її партія вестиме коаліційні переговори лише з тими політичними силами, які по суті підтримають позицію примусу Києва до перемов та припинення постачання зброї. Причому - на федеральному рівні! Це шантаж - заявили есдеки та соціал-демократи.
Земельні уряди не ведуть зовнішньої політики. Жодна серйозна партія не дозволить Сарі Вагенкнехт шантажувати вимогою припинити підтримку демократичної країни, яка зазнала жорстокого нападу з боку росії. І пані Вагенкнехт це знає.
Родеріх Кізеветтер, депутат Бундестагу, експерт із питань зовнішньої політики ХДС:
Фрау Вагенкнехт дає чітко зрозуміти, що її партія хоче зробити російські інтереси частиною німецької політики. Один із них - підрив вільного демократичного порядку, а також розкол демократичних партій, таких як ХДС. Для нас, християнських демократів, має бути зрозуміло: співпраця на будь-якому рівні з цим кремлівським відгалуженням - немислима.
Роботу на кремль Сарі Вагенкнехт закидають не вперше. І навіть більше: за проросійську позицію її охрестили "німецькою подругою путіна". Експерти припускають: москва могла посприяти й заснуванню іменної партії. Ще взимку 2023-го авторитетні ЗМІ повідомляли: кремль хоче створити в Німеччині потужну антиукраїнську силу. На чолі з харизматичною Сарою Вагенкнехт, яка на той момент була зіркою партії "Ліві". Тоді політик обурено звинуватила журналістів у брехні. А потім раптово покинула лави лівих і оголосила про створення власної політсили.