F-16 в Україні: які завдання виконуватимуть [ Редагувати ]
На них чекали, їх вивчали, підраховували можливу кількість і намагались вгадати: з яким же озброєнням прибудуть. Винищувачі Ф-16 в Україні. Тепер вже офіційно. Нині на летовищах 10 бортів. Загалом, за даними ЗМІ, чекаємо на ще 69. Втім, за словами президента Зеленського, для повного паритету з рф у повітрі, нашій країні потрібно 128 літаків. Які завдання виконуватимуть в Україні винищувачі Ф-16? Наскільки ефективні вони проти російської авіації? Все про нове надбання українських Повітряних сил - далі в матеріалі.
Точну кількість отриманих F-16 до останнього не розголошували ані в Україні, ані на Заході. Нині тримають у таємниці місця їхнього базування. Відтепер вони ціль номер один для нашого ворога.
Володимир Зеленський, президент України:
Я не можу поки що детально вам сказати, які саме завдання будуть виконувати або вже виконували наші перші літаки Ф-16. Не маю права це коментувати, вибачте, будь ласка. Але в будь-якому випадку наші партнери знають, яка кількість.
Від шести до 10 літаків увійшло до першої партії українських F-16, казали деякі західні ЗМІ. І зазначали, що цього вкрай недостатньо для ефективного застосування у війні з росією. Водночас в Україні впевнені, що навіть в обмеженій кількості ці винищувачі "дадуть результат".
Валерій Романенко, авіаексперт, провідний науковий співробітник НАУ:
Дадуть-дадуть, особливо, якщо вони отримають ефективне озброєння, далекобійні й ефективні бортові комплекси оборони, то тоді зрозуміло, що росіяни почнуть зазнавати втрат. Як росіяни почнуть зазнавати втрат, то для них кожний літак український, який піднімається в повітря, це буде Ф-16, у всякому разі вони будуть змушені реагувати, власне, на нього.
Анатолій Храпчинський, авіаексперт, заступник Генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби:
Навіть 10 літаків, обладнаних ракетами "повітря-повітря" бойовим радіусом дії 500 кілометрів і з можливістю бачити за допомогою радіолокаційних засобів до 200 кілометрів, дозволяє суттєво посилити протиповітряну оборону України. Ворог активно зараз змінює тактику. Наприклад, намагається ракети запускати нижче, БПЛА запускати вище, для того, щоб ускладнювати роботу наших засобів протиповітряної оборони. А тут системи, які знаходяться в повітрі і можуть бачити будь-яку ціль, незалежно від висоти польоту і перехоплювати її, і знищувати або за рахунок тих ракет, які "повітря-повітря", або за рахунок тієї ж 20 мм гармати, яка є на борту.
Нові F-16 зокрема допоможуть Україні краще запускати ракети класу "повітря-земля", які вже є на озброєнні ЗСУ. Крім того, можна буде зарадити використанню росіянами керованих авіабомб.
Валерій Романенко, авіаексперт, провідний науковий співробітник НАУ:
росіяни зараз не пробивають нашу оборону, вони її продавлюють, вони щоденно просуваються на 100, 150, 200 метрів за допомогою цієї тактики - скидання "КАБу", "м'ясний штурм", відбили, знову скидання КАБу, знову "м'ясний штурм". Якщо з'являться Ф-16 і почнуть полювати за носіями "КАБів", зрозуміло, що ситуація міняється і російські можливості для наступу редукуються значною мірою.
Втім, на перших етапах F-16 найімовірніше застосовуватимуть переважно для оборонних цілей.
Валерій Романенко, авіаексперт, провідний науковий співробітник НАУ:
Скоріш за все він буде застосований спочатку, власне, для завдань протиповітряної оборони. Чому? Це безпечно. В глибині країни це безпечно, це ефективно. Бо льотчики мають відчути ці літаки. От ми казали, що росіяни, вони будуть вважати, що десь тут крутиться Ф-16. Так само і ми будемо - одна справа, коли льотчик літає і вчиться літати, вчиться бойовому застосуванню у спокійних умовах, де йому нічого не загрожує. А інша справа, коли кожної хвилини йому може прилетіти.
З цим згодні аналітики американського Інституту вивчення війни.
Для безпечнішого використання F-16 та усунення ризику їхнього ураження ворогом, Повітряним силам України також слід регулярно знищувати системи протиповітряної оборони у російському тилу і на тимчасово окупованих територіях України за допомогою наданої Заходом далекобійної зброї.
В росії новину про першу партію українських F-16 назвали "хайпом". Мовляв, вже готуються нищити наші літаки. В Україні ж упевнені: це не більш ніж хороша міна при поганій грі.
Анатолій Храпчинський, авіаексперт, заступник Генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби:
Чому бояться росіяни літаки Ф-16? Тому що Ф-16 брали участь у бойових діях, на їх власному досвіді є знищені літаки - як МіГ, так і Су. російський Су-35, як і Су-34, і Су-30 нищиться з такою ж швидкістю, як і нищаться старі радянські літаки, які має російська федерація. Я постійно наголошую, що російські літаки мають завищені тактико-технічні характеристики і вони здебільшого не підтверджені в умовах бойових дій. Ф-16 підтверджений, це гарантований літак 4-го покоління, який може дати гідну відсіч будь-якому російському літаку.
До кінця року, за деякими джерелами, на озброєнні українських Повітряних сил має бути 20 із 79 обіцяних Ф-16. Загалом для виконання усіх нагальних завдань Україні потрібно від 90 до 150 таких винищувачів.