Лісівники Черкащини бережуть ліси від вогню [ Редагувати ]
Ліси в Україні під цілодобовим наглядом через загрозу пожеж. Займання часто спричиняє людська недбалість, кажуть працівники лісгоспів. І це попри те, що нині діє заборона на відвідування лісів. Як їх бережуть та якими можуть бути наслідки пожеж - лісівники показали нашій кореспондентці Ірині Васюрі.
Ось так часом спокій у лісі порушує робота трактора. Поміж усіма ділянками техніка проорює спеціальні смуги, які називають мінералізованими. Їх роблять і для профілактики лісових пожеж, і для локалізації місця займань, усе, щоб вогонь не поширювався. Тракторист Олексій Омельяненко працює у лісництві понад 30 років і на пожежі разом зі спецтехнікою за цей час виїздив не раз.
Олексій Омельяненко, тракторист яснозірського лісництва:
Під час кожної пожежі виїжджає пожежна машина і виїжджає трактор із плугом, і оборюємо ділянку, щоб вогонь не перекидався дальше. Три смуги робимо, щоб не перекидалось дальше.
Аби не допустити біди, лісничі ведуть цілодобовий моніторинг. Особливо під час літньої посухи. Навіть найменше задимлення можна побачити завдяки камері.
Помічник лісничого Олександр показує, як вираховують сектор з імовірним задимленням через відеоспостереження. Лише на Черкащині встановлено 20 камер і вони охоплюють всі ліси. Це значно полегшує роботу, адже ще 15 років тому видивлялись лісові пожежі інакше.
Олександр Бебка, помічник лісничого яснозірського лісництва філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство":
Спостерігали із щогли на висоті 38 м, вилазив черговий кожну годину і дивився, чи не видно задимлення. З установкою телевізійної системи пожеж стало набагато менше.
Найголовніше під час виявлення задимлення - оперативність, адже вогонь у лісах може шириться надзвичайно швидко. Для гасіння на Черкащині діє 27 лісопожежних станцій, які мають усю необхідну техніку та інвентар. Постійно проводять і профілактичну роботу - облаштування протипожежних розривів, мінералізовані смуги, підняття крон та оборювання хвойного молодняку. Усе це потрібно, аби зберегти насадження й уникнути масштабних пожеж.
Віталій Марусіч, головний лісничий філії "Корсунь-Шевченківське лісове господарство":
Якщо пожежі виникають у насадженнях молодого віку - молодняках і середніх насадженнях, то 90% випадків буде загибель лісового насадження, внаслідок чого лісове господарство зазнає збитків на розроблення цих згарищ, розчищення і насадження молодого лісу.
Здебільшого у виникненні лісових пожеж винні люди. І наслідки їхньої необачності можуть бути катастрофічними для лісу.
Ірина Васюра, кореспондентка:
Найбільше шкоди лісові пожежі завдають деревам, ось ці сосни обгоріли, ослабли й згодом можуть загинути.
З початку року на Черкащині ліси горіли два десятки разів. Найчастіше це пожежі поблизу міст та сіл. Лісівники нагадують, що на час воєнного стану та особливо під час пожежонебезпечного періоду ліси відвідувати не можна. Проте для комфортного та безпечного відпочинку лісівники постійно створюють рекреаційні зони. Їх перелік можна знайти на сайтах лісгоспів.