Демографічна криза в Україні: чи є ситуація з народжуваністю критичною [ Редагувати ]
Про демографічну кризу в Україні повідомляли аналітики Опендатабот з посиланням на дані Мінʼюсту. Народжуваність цьогоріч скоротилася в півтора рази в порівнянні з періодом до повномасштабного вторгнення. Найбільше народжують в Києві, на Львівщині та Дніпропетровщині. Водночас в трійці лідерів за смертністю - столиця України, Дніпропетровщина та Харківщина.
Світлана Аксьонова, старша наукова співробітниця Інституту демографії та проблем якості життя НАН України розповіла в ефірі телемарафону "Єдині новини", чи можливо в воєнних реаліях віднайти демографічний баланс.
"Це не можна розглядати як демографічну катастрофу принаймні під час повномасштабної війни. Під час війни - це типова поведінка населення, коли люди відкладають народження дитини. Багато сімей наразі приймають рішення дочекатись безпечного періоду для народження дитини. В цьому простежується певна відповідальність і життєзбережувальна поведінка стосовно ще ненародженої дитини. Щоб збільшити шанси народити її у більш безпечних умовах і гарантувати як здоровʼя і виживання породіллі, так і новонародженої дитини", - сказала Аксьонова.
За її словами, те, що в Україні відбувається демографічна криза - це факт. Проте вона простежувалась ще до початку повномасштабного вторгнення. Водночас в Україні збільшилось співвідношення між смертністю і народжуваністю. У 2021 вже простежувалось перевищення смертності над народжуваністю у 2,5 рази.