Морпіхи навчаються проводити операції на воді [ Редагувати ]
Швидкість, витривалість та злагодженість дій у командній роботі. Це основні вимоги на навчаннях 35-ї бригади морської піхоти імені Михайла Остроградського. І якщо для досвідчених бійців це вже доведено до автоматизму, то для новобранців - усе вперше. Як молоді морпіхи навчаються проводити операції на воді? Репортаж Андрія Анастасова з Миколаївщини.
Хлопцю за позивним "Брюс" лише дев'ятнадцять. І зараз він наймолодший серед новобранців, які прибули на навчання. "Брюс" пішов добровольцем у військо. І тут справдилась його мрія: морська піхота.
Позивний "Брюс", військовослужбовець ЗСУ:
Я хотів ще у вісімнадцять років, мене не брали, сказали, що дуже юний, не хотіли брати. Потім ходив, ходив, два рази сходив, на третій пішов - вони мене уже взяли. Мотивація в тому, що всі мої побратими, знайомі - всі уже служать, і я пішов теж, бо неправильно ховатися вдома.
Сьогодні молоді морпіхи вперше проходять так звану амфібійну підготовку. За легендою, двома групами на човнах мають десантуватися на інший берег. Одразу, звісно, не все вдається, але на те й тренування.
Як діяти - новоприбулим пояснюють інструктори. Це досвідчені бійці 35-ї окремої бригади морської піхоти імені Михайла Остроградського. Починають з базових навичок: як правильно завантажуватися в човен.
Позивний "Боб", військовослужбовець ЗСУ, інструктор:
Це треба робити швидко, вміло, не забувати те, що якщо три людини в човен вантажаться - четвертий човен відштовхує від берега. Якщо піхота забуде, не дай Боже, завантажитися вся в човен, човен сяде на пісок і більше не відійде від берега.
На судні морпіхи займають вогневі позиції, а далі найскладніший етап: висадка на берег. Треба діяти швидко, але продумано, щоби не потрапити під ворожий обстріл.
Позивний "Боб", військовослужбовець ЗСУ, інструктор:
Найголовніше, чому ми вчимо - висаджуватись тільки, коли човен вперся в землю. Тому що, якщо люди вистрибнуть раніше, ніж потрібно, вони можуть в дуже глибокому місці випасти - по шию, і тоді буде довгий час, щоб вийти на берег.
Далі завдання ускладнюється: додаються нові елементи. Перша група отримує сигнал, що в місці десантування другої - є поранений, і потрібна евакуація.
Позивний "Шустрий", військовослужбовець ЗСУ:
Вони підготувались до евакуації, ми приїхали, замінили їх, вони виносять пораненого, перекладають його на плавучі ноші, перекладають його далі в човен і евакуюють, а ми замінюємо їхні позиції.
Таким чином новобранців готують до різних ситуацій, які можуть статися під час виконання ними вже реальних бойових завдань.
Позивний "Цупа", головний сержант 1 батальйону 35 ОБрМП ім. контрадмірала Михайла Остроградського:
Виходячи з нашого досвіду, ці всі вправи потрібні, тому що є випадок "ікс" - тобто ситуації, коли ми, скажімо, не можемо вплинути на обставини, і повинні з них виходити якимось негайним рішенням. Ми хочемо їх навчити воювати й вижити в цих реаліях.
Таким випробуванням може стати, приміром, несправний двигун у човні - і тоді хлопці беруться за весла. Чи ворожий дрон скинув боєприпас на судно - і тоді команда: усі у воду!
- Тобто наразі ми тренуємо те, що, ну, от склалося - стався приліт снаряда в човен, все, човен пошкоджений, тоне. Тобто піхотинець зобов'язаний врятувати собі життя, тому що це наша найперша задача, і він іде вплав. Ну, якщо це єдиний вихід, це вихід? - Вихід!
Молоді морпіхи слухають уважно, а почуте мотають собі на вус. Хлопець на псевдо "Пупс" родом із Закарпаття, до мобілізації працював охоронцем. Каже: трохи складно, але цікаво.
Позивний "Пупс", військовослужбовець ЗСУ:
Це фізичні навантаження, але ми будемо вчитися, будемо переборювати ці навантаження і буде чим далі, тим легше. Ну, ось зацікавило плавання, зацікавило, як сідати в човен, плавати на човні - у нас на Закарпатті так не поплаваєш, річки не є такі великі як тут.
Після завершення - "розбір польотів". Інструктор указує на помилки, але заспокоює: усе попереду, вишкіл триватиме місяць, а якщо потрібно, то й довше: доки навички не будуть відпрацьовані до автоматизму.
Таких вправ ще протягом місяця буде дуже багато. Велике прохання до вас: щоб викладались на повну, тому що це врятує вам життя.
Свої висновки і у новобранців. Кажуть: головне у цій справі - командна робота та злагодженість дій. Один одного мають розуміти без слів і миттєво допомагати за потреби.