Підрив "Північного потоку": Німеччина видала ордер на арешт українця [ Редагувати ]
Один українець у розшуку, ще двоє - під підозрою. Прокуратура Німеччини видала ордер на арешт українського інструктора з дайвінгу. Підозрюють його у причетності до підриву системи газогонів "Північний Потік". На чому базуються підозри? Нашій редакції вдалось поспілкуватися з однією із фігуранток справи. Усі подробиці - в матеріалі Тетяни Логунової.
Перший підозрюваний за два роки розслідування. Генеральна прокуратура Німеччини видала європейський ордер на арешт українця. Він може бути причетним до підриву газогонів "Північний Потік". Цю сенсаційну новину оприлюднила низка авторитетних німецьких видань. Разом з фото та інформацією про підозрюваного. Чоловіка звуть Володимир Журавльов, він інструктор з дайвінгу, донедавна жив у Польщі.
Генеральна прокуратура Німеччини жодних коментарів на цю тему не дає. Утім, інформацію ЗМІ побічно підтвердила Польща. Тамтешні силовики отримали ордер на арешт Журавльова від німецьких колег, але затримати українця не змогли. Дайвер повернувся на батьківщину. Кордон, каже речниця генеральної прокуратури Польщі, він перетнув ще на початку липня.
На українського інструктора німці вийшли завдяки інформації від іноземних спецслужб. Ордер видали на основі знімків з камери фіксації швидкості на острові Рюген. Воно датоване 8-м вересня 2022-го. Слідчі ідентифікували Журавльова в одному з пасажирів фургона. Той віз групу водолазів до пришвартованої у порту яхти "Андромеда". Саме це судно начебто і транспортувало дайверів до місця підриву газогонів. Під підозрою, повідомляють німецькі ЗМІ, ще двоє українців. Світлана та Євген - подружжя, яке заснувало школу дайвінгу в Україні. Для жінки публікація у ЗМІ стала шоком. Напередодні виходу матеріалу їй зателефонувала німецька журналістка і почала ставити дивні питання. А зранку Світлана побачила своє ім'я в новинах.
Світлана Успенська, засновниця школи підводного плавання:
Я полізла в телефон, щоб пошукати, де саме я була у вересні. Виявилося, що 2-го вересня я повернулася з дитиною в Україну. І починаючи з 2 вересня 2022-го по квітень 2023-го я не виїжджала ні з Києва, з України. Докази в мене є - фотографії з геоданими, я дитину водила до дитячого садочка, де всі вихователі можуть підтвердити, що ми щодня її приводили. Мій чоловік з першого дня повномасштабної війни пішов до Нацгвардії, він служить в Нацгвардії. Він не виїжджав з території України.
З Володимиром Журавльовим Світлана знайома більше 10 років. Востаннє вони спілкувалися у вівторок ввечері, після дзвінка німецької журналістки.
Світлана Успенська, засновниця школи підводного плавання:
Коли ця панянка запитала, чи я його знаю, я не розуміла, що відбувається і звичайно я йому зателефонувала. І кажу, тут таке розповідають, таке запитують. Він посміявся і сказав, що все ок, не бери до голови. Дуже багато ЗМІ просять, щоб я вмовила його поговорити. Я йому пишу-дзвоню, він не виходить на зв'язок.
Про плани Володимира Світлана нічого не знає. Сама ж вона збирається позиватися до німецьких ЗМІ. З вимогою спростувати наклеп.
Видачу ордера на арешт українця прокоментував і офіційний Берлін. Заступник речника федерального уряду заявив, що це ніяк не вплине на відносини між Україною та Німеччиною. Немає жодних даних, що підозрюваний був якось пов'язаний з українськими владними структурами чи спецслужбами. Причетність до підриву газогонів системи "Північний Потік", нагадаю, завжди заперечував і офіційний Київ.
Вибухи на "Північних Потоках" європейські сейсмологи зафіксували 26 вересня 2022-го. Вони зруйнували три з чотирьох гілок системи газогонів. Акт саботажу спільно розслідували три країни: Німеччина, Данія та Швеція. Експерти встановили: детонувала вибухівка, закладена на глибині понад 80 метрів. Хто стояв за диверсією - з'ясувати так і не вдалося. Спершу підозрювали росію. Пізніше з'явилася версія про водолазів-диверсантів, за якими могли стояти проукраїнські неурядові групи.