Дурова затримали у Франції: у чому звинувачують засновника Telegram [ Редагувати ]
Павло Дуров постане перед французьким судом. Засновника Телеграму затримали напередодні в аеропорту Лє-Бурже, куди той прилетів приватним літаком. Офіційно - за недостатню модерацію мережі та відмову співпрацювати з французьким слідством. Як наслідок, це робить Дурова співучасником багатьох злочинів, що координувалися через Телеграм. Звільнити його вже закликав мільярдер Ілон Маск. Утім, ширяться й інші версії. Одна з яких - у французькій в'язниці чоловік начебто рятує власне життя. Тим часом його криптовалюта Тон-койн, на тлі новин про затримання, лише за добу втратила 20% вартості. То чим не догодив Павло Дуров Франції? І чому йому не варто чекати на поступки слідства? Анна Басова продовжить.
39-річного Павла Дурова взяли під варту просто на злітній смузі, щойно його приватний джет торкнувся землі в аеропорту Лє-Бурже. До Парижа той прилетів з охоронцем і жінкою, чиє ім'я поки не розголошують. І ця новина стала топтемою для ЗМІ.
- І щодо затримання вельми важливого та яскравого персонажа Павла Дурова - засновника й генерального директора "Телеграма" та фонду "Кріпт". Це такий собі Марк Цукерберг, але в дуже-дуже російському варіанті, а в певних аспектах - противник володимира путіна.
Запит на затримання Дурова подав Офіс з питань неповнолітніх при Національному управлінні судової поліції Франції. Офіційно - за те, що власник "Телеграма" не співпрацював із французькими правоохоронцями та належним чином не модерував свій месенджер. Як наслідок, через "Телеграм", вважають правоохоронці, координувалося й здійснювалося чимало злочинів, як-от незаконний обіг наркотиків, відмивання грошей, тероризм і навіть сексуальні злочини проти дітей. За законом, якщо не протидіяв - автоматично став співучасником. Утім, запитань поки що більше, ніж відповідей.
Патрік Мартін-Геньє, експерт із європейського права та прав людини:
По-перше, існує презумпція невинуватості. Я ось, приміром, не знаю деталей щодо ордера на арешт. Це суто французький? Чи міжнародний? У будь-якому випадку судова міжвідомча співпраця необхідна на старті.
Незрозумілим залишається й те, чому Дуров попрямував до Франції, адже попередньо знав, що перебуває там у списку персон нон грата. До Парижа він прилетів з Азербайджану. У ті самі дні в Баку перебував кремлівський диктатор путін. І Дуров начебто просив його про зустріч. Джерела кремлівського пулу один за одним пишуть, що їхній бос відмовився. Та чи відбулася розмова насправді - невідомо.
Сергій Пархоменко, незалежний журналіст із росії:
"Телеграм" ось уже кілька років як найважливіша комунікаційна система в росії, а надто - в момент краху Ютубу. Ви ж знаєте, останні кілька тижнів відеохостинг постійно уповільнюють. Можливо, невдовзі він зникне зовсім. Також важливо, що це ще й медіа, до того ж активно використовується і путінським режимом. Це потужний засіб пропаганди, й чимало блогерів і так званих зет-воєнкорів поширюють свої погляди саме в цій мережі. Фактично, "Телеграм" став місцем зіткнення між державними та незалежними ЗМІ.
Тож іще одна версія, яку вже встигли обговорити на французькому телебаченні, - Дуров відчував загрозу з боку людей путіна. Бо потрапив у немилість кремля ще 10 років тому, коли відмовився надати російським силовикам особисті дані організаторів груп Євромайдану. А вже навесні 14-го покинув росію. І щоб не бути вбитим - таким чином зараз рятує собі життя. Наразі це не більше, ніж гіпотеза. А ось що відомо достеменно - за озвучені закиди йому загрожує до 20 років ув'язнення за французькими законами. І без пом'якшень, адже 2021-го Дуров отримав паспорт Франції, тож судитимуть його як свого громадянина. Обміну він також не підлягає.