Гарріс випереджає Трампа: чи надовго це лідерство [ Редагувати ]
В Америці демократи демонструють зростання рейтингів у передвиборчих перегонах. Отримавши "бонусом" тиждень прямих ефірів під час партійного зʼїзду, Камала Гарріс почала випереджати Трампа за рівнем підтримки американців.
Чи надовго це лідерство? Наш спецкор у Сполучених Штатах Дмитро Анопченко стежить за рейтингами й шансами кандидатів.
Перший тиждень після гучного партійного зʼїзду у Чикаго Камала Гарріс починає у хорошому настрої, адже увага преси й виборців дозволила відірватися від Трампа.
Свіжа соціологія (а для повноти картини преса вираховує середній показник всіх 136 різних опитувань громадської думки) показує 49,7 відсотка підтримки у кандидатки від демократів, проти 45,6 у кандидата-республіканця. Більш ніж 4 проценти різниці - це вже серйозно, враховуючи, що країна і виборці розділені практично навпіл, переконують політологи.
Патрісія Кроуз, професор політології, експерт з виборчих кампаній:
Це було правильне стратегічне рішення демократів виставити Камалу. Вона працює у Білому домі, вона досконало знає політику, яку проводив Байден, вона весь час була на очах, і люди її знають. І в неї є доступ до пожертв, які він зібрав на свою кампанію, чого не було б у жодного іншого кандидата.
Соціологи називають такий ефект "bounce", за аналогією зі спортом, коли немов тенісний мʼячик після удару, після партійного зʼїзду різко зростає рейтинг політика. От тільки цей рейтинг, як і мʼячик, здатен знову впасти, якщо не підтримати.
Водночас штаб Камали намагається уникати традиційних довгих телеінтервʼю. Якщо і роблять "великі формати", то в ютубі. Ось, наприклад, зняли розмову Харріс та її другого номера Тіма Волза про життя і кулінарні пристрасті.
- Що ти кладеш в такос? Тунець? - Зазвичай, яловичину та сир. - Нічого собі.
І це відео за лічені дні набрало майже два мільйони переглядів. Так у соцмережах намагаються забрати голоси мінливих штатів, де і вирішуватиметься доля перегонів.
За настроями в них кандидати слідкують уважніше, ніж за власним здоровʼям! І от станом на зараз свіжа соціологія показує, що в Аризоні Трамп і Харріс майже на рівних; в Неваді у республіканця зовсім невелика перевага; у Вісконсині така ж невеличка перевага у Харріс. Мічиган - в лідерах Камала, але ненабагато… Пенсильванія - знову майже порівну. Північна Кароліна - у Трампа менше відсотка відриву. Джорджія - теж всього відсоток…
Все це робить результат виборів абсолютно непередбачуваним навіть для самих кандидатів. Що грає на руку Трампу (і чому фактично пів країни готові дати йому другий шанс, обравши знову) - так це величезний суспільний запит на зміни.
В Штатах - це одне з найважливіших питань! Соціологи майже щодня рахують, яка частина населення вважає, що країна йде у неправильному напрямку. І от зараз в цьому впевнені понад 60 відсотків американців! І лише кожен третій переконаний, що в Америці все нормально. Це показує, наскільки сильним є бажання щось поміняти. А вибори завжди дають такий шанс. І от хто-хто, а Дональд Трамп точно знає, як це незадоволення використати.
Пітер Лоудж, професор журналістики, експерт із передвиборчої реклами:
А це вже буде справжня кампанія. Коли Гарріс дорікатимуть минулим - часами, коли вона була генпрокурором Каліфорнії; згадають часи роботи в Сенаті, піднімуть весь бруд, який вона казала, коли балотувалася проти Байдена на праймеріз 2020 року…
Але всі ці найвагоміші аргументи кандидати поки приберігають до 10-го вересня, дня "вибухонебезпечних" теледебатів. Які то скасовують, то знову підтверджують, і, схоже, все ж таки проведуть. Саме вони й здатні ще більше укріпити розрив в рейтингах, або дати поштовх популярності Трампа. Майже такий самий, як зараз, після зʼїзду, у Гарріс.