Вибори в Німеччині: чи вплинуть результати на підтримку України [ Редагувати ]
Правий тріумф. Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав "гіркими" результати місцевих виборів в Саксонії та Тюрингії. І закликав усі демократичні сили створити стабільні земельні уряди без участі ультраправих. Чому правим популістам вдалося набрати так багато голосів на сході країни? І чи вплинуть ці вибори на політику Берліна щодо України? Тетяна Логунова розкаже.
"Разом проти фашизму". Після оголошення даних екзит-полів - на вулицях Дрездена та Ерфурта тисячі людей. Це акція протесту проти успіху ультраправих на земельних виборах в Саксонії та Тюрингії.
Такого в сучасній історії Німеччини ще не було. Уперше з часів завершення Другої Світової війни земельні вибори в країні виграли ультраправі. "Альтернатива для Німеччини" - перша в Тюрингії. І друга в Саксонії. Там християнським демократам вдалося обійти правих популістів. З мінімальним відривом - трохи більше як відсоток.
Майже 33 відсотки голосів за "Альтернативу" в Тюрингії. 30 відсотків у Саксонії. Це катастрофа, кажуть політологи. Мовляв, демократичні партії не змогли почути тривоги виборців зі сходу. Це історична перемога, заявляють ультраправі. І хочуть формувати земельні уряди.
Тіно Чурпалла, лідер партії "Альтернатива для Німеччини":
Сенсаційний результат у Тюрингії, дуже хороший результат у Саксонії. Виборці дали зрозуміти: вони хочуть бачити нас у владі. Така їхня воля.
До влади в землях, попри результати голосування, ультраправі не прийдуть. Створювати з ними коаліції відмовилися всі політичні сили. Утім, увійти в місцеві уряди Саксонії та Тюрингії може інша проросійська партія. "Союз Сари Вагенкнехт". Її лідерку називають "німецькою подругою путіна". Результат нової політсили теж став сенсацією цих перегонів. 15 відсотків в Тюрингії, 12 - у Саксонії. А це вдвічі більше ніж, наприклад, у соціал-демократів Олафа Шольца.
Сара Вагенкнехт, лідерка партії "Союз Сари Вагенкнехт":
Партія, заснована в січні цього року, одразу проходить в парламенти двох земель. З двозначним результатом. Такого ще не було в історії Німеччини. Ми можемо пишатися собою.
Партія Вагенкнехт проти постачань зброї Україні та за примус Києва до переговорів. Її лідерка заявила - це питання буде серед головних на коаліційних переговорах у Саксонії та Тюрингії. Потенційні партнери вже відповіли відмовою. Мовляв, міжнародна політика вершиться в Берліні. А не в Дрездені чи в Ерфурті.
Результати виборів у Тюрингії та Саксонії не вплинуть на підтримку України з боку Німеччини. Зовнішня політика - це прерогатива федерального уряду, а не земель. Позиція офіційного Берліна незмінна: німці обіцяють військову та політичну підтримку. Допоки війна не закінчиться справедливим миром.
Єдина можлива загроза - це політична нестабільність в Німеччині. Партії провладної коаліції - есдеки, зелені та ліберали провалили вибори в Саксонії та Тюрингії. З опозиційного і навіть провладного табору вже лунають заклики підтвердити легітимність. Тобто, провести дочасні вибори. У разі такого сценарію Німеччина щонайменше кілька місяців житиме в режимі політичної невизначеності.