Туреччина подала заявку на вступ до БРІКС [ Редагувати ]
Подарунок путіну чи османський прагматизм? Туреччина подала заявку на вступ до БРІКС. Ця організація об'єднує так звані країни Глобального Півдня, і створена, щоби в перспективі стати противагою Великій сімці та аналогом МВФ. Тривалий час група, до якої входили Бразилія, росія, Індія, Китай та ПАР не надто воліла розширюватися. Але нині все змінилося.
Чому? Навіщо цей союз Туреччині? Про все далі в нашому матеріалі.
Вона підтримує Київ, але і з москвою не свариться. Туреччина - член НАТО, важливий торговельний партнер, посередник в обмінах полоненими, гарант зернової угоди, постачальник "Байрактарів", а також послідовна прихильниця територіальної цілісності України.
Реджеп Тайїп Ердоган, президент Туреччини:
У наступний період, ми продовжуватимемо нашу солідарність з Україною, а також продовжуватимемо працювати над вирішенням конфлікту на основі переговорів і справедливого миру.
Водночас від початку повномасштабного російського вторгнення Анкара не приєдналася до антикремлівських санкцій та зберегла тісні відносини з рф. А тепер ще й збирається вступити у геополітичний блок БРІКС. За мовчазною згодою цей союз підтримує москву.
Ми вітаємо інтерес Туреччини до роботи БРІКС, безумовно, будемо всіляко підтримувати цей намір і бажання бути разом з країнами цього об'єднання, бути ближче разом, вирішувати спільні проблеми, тим більше, що цього вимагає ситуація.
Таку позицію російський диктатор у червні цьогоріч повідомив турецькому міністрові. Бажання вступити в БРІКС президент країни Тайїп Реджеп Ердоган висловив ще 6 років тому. Але тоді москва, яка побоювалася конкуренції, спустила все на гальмах, мовляв, немає чіткого механізму взаємодії та розширення. Та все змінилося, коли російська влада фактично опинилася в ізоляції.
Торік до групи Бразилії, росії, Індії, Китаю та ПАР було погоджено приєднання Аргентини, Єгипту, Ефіопії, Ірану, Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів. Щоправда, Аргентина передумала, пригальмувала і Саудівська Аравія. Тому Туреччина тепер бажаний претендент на членство.
Володимир Воля, політолог, експерт з міжнародних відносин:
Це політичний подарунок персонально від Ердогана персонально путіну, який знаходиться в певній, можливо, і не повній, але переважно в ізоляції світовій. І для того, щоб акцентувати путіну було зручніше цей антизахідний акцент і маніпулювати тим, що БРІКС це якраз понад 40% населення світу, які не підтримують санкції. От тут тепер Туреччина з розпростертими обіймами як перебіжчик із західного блоку, вона йде сюди.
Тож російська пропаганда, яка й без того щодуху позиціює БРІКС як противагу західному світові, отримує козир для наступного саміту організації. Він відбудеться вже у жовтні в Казані. Разом з тим і саме об'єднання, що спочатку задумували як переважно економічне, посилюється, знаходить політичні точки дотику і в майбутньому справді зможе кинути виклик ЄС, США та їхнім партнерам.
Олександр Левченко - дипломат, Надзвичайний та Повноважний Посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині (2010-2017):
БРІКС створює паралельну систему впливу на планеті, що стосується економічних зисків, ми знаємо, домінує долар, тепер фактично хочуть скласти й валюти, яка буде конкурентна цьому, йдеться про китайські юань. Ми знаємо, що БРІКС створив власний банк, який є інвестиційним, і разом з тим займається питанням розвитку. Ці країни мають досить суттєвий валовий внутрішній продукт у світі. І їх чисельне об'єднання може призвести до того, що вони стають дійсно серйозними гравцями у світових економічних відносинах, з якими треба рахуватися.
А Туреччина, у якої складаються непрості відносини з ЄС, куди вона безуспішно вступає вже 20 років, вчергове демонструє свою багатовекторність. Президент Ердоган зробив її стовпом своєї зовнішньої політики.
Володимир Воля, політолог, експерт з міжнародних відносин:
Там зовсім така дуже цинічна зовнішня політика, спроба бути, спроба створювати турецький аналог оцієї нейтральності, якою дотримується Китай. Що таке нейтральність у цих всіх держав? Це те, що ми не хочемо ніяких політичних союзів, альянсів, санкцій та якихось інших коаліцій, ми просто хочемо заробляти, торгуючи з усіма.
Тож українцям варто розуміти природу турецько-українського партнерства і не плекати ілюзій, що вона зміниться.