Відкрите небо: скільки й чого все ще потребує Україна [ Редагувати ]
Від самого початку війни росія не надто цілилася по військових об'єктах. Та останнім часом тактика терору країни-агресора лише поглиблюється. За даними Управління стратегічних комунікацій ЗСУ, три з чотирьох російських ракет атакують саме цивільну інфраструктуру: житлові будинки, навчальні заклади, лікарні, спортивні та торговельні центри. Як наслідок десятки загиблих, сотні постраждалих серед жителів мирних міст і сіл.
І якщо раніше під ударом були переважно прифронтові області, то зараз ракети та дрони летять далеко вглиб країни. Звісно, ми маємо успіхи у захисті свого неба: деякі види повітряних цілей збиваємо з імовірністю майже 100 відсотків. Але не всі. Михайло Манилюк з'ясував, що для наших оборонців неба досі є найскладнішою мішенню і що потрібно, аби відчути себе під надійним захистом.
Російські ракети прилітають у Полтаву! Десятки жертв і сотні потерпілих.
Ракетний удар по Харкову. Зруйновано Палац спорту. Пошкоджено супермаркет.
Через удар по Львову загорілися житлові будинки. Руйнувань зазнали медичні установи та школи. Семеро людей загинули.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Географія російських масованих обстрілів стає дедалі ширшою. Ворог тероризує українські міста на Сході та Заході, на Півдні та Півночі. Застосовує дрони та ракети різних типів. За даними повітряних сил ЗСУ, лише минулого місяця росіяни випустили по Україні понад дев'ятсот цілей! Словом, у наших захисників неба в останній місяць літа було багато роботи.
Дмитро Плетенчук, керівник пресцентру Сил оборони Півдня:
Остання практика застосування показала неефективність застосування саме морських платформ, як самостійну систему озброєння. Фактично сто відсотків цих ракет знищується в польоті й навіть під час комбінованих атак на них так само покладається функція здебільшого саме з відволікання навантаження української ППО. Наприклад, остання атака: було застосовано 28 "Калібрів", і сто відсотків цих ракет Повітряними силами здебільшого було знищено.
Загалом, у серпні українська ППО змогла збити вісімдесят п'ять відсотків ворожих цілей.
Костянтин Криволап, авіаексперт:
Ми наближаємося до 90 процентів знищення. Це фантастичний результат для ППО будь-якої країни, я думаю, що навіть Ізраїльська система ППО, яка вважається однією з найкращих у світі, вона таких показників не зможе досягнути. Ізраїль по території такий самий, як Київська область. Уявіть, щоб всі засоби в нас зібралися у Київській області, там комарі й мухи перестали б літати.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Такі райдужні перспективи стали б реальністю, якби не балістичні ракети. Їх нашим захисникам неба збивати найскладніше. За звітами Повітряних сил, у серпні з понад півсотні було збито лише дев'ять. Балістика летить з великої висоти та дужа швидка. Знищити її здатні лише два види систем ППО.
Костянтин Криволап, авіаексперт:
Балістичні цілі збиває тільки "Петріот" або "Самп-Ті". Ті системи, які знаходяться в нас на озброєні. Тільки вони здатні збити. Радіус дії протибалістичних ракет, найбільш ефективні у "Петріота", теж саме у"Самп-Ті", 25 кілометрів радіус, а при хорошому збігу обставин - це буде сорок кілометрів.
Михайло Манилюк, кореспондент:
"Праща Давида" - ще одна система, яка могла б захистити від балістики таке місто, як Харків. Це ізраїльська розробка, яка вже добре себе зарекомендувала на Близькому Сході.
Костянтин Криволап, авіаексперт:
В умовах Харківщини - це був би найбільш ефективний комплекс, який і по дальності більший, і майже втричі дешевший, аніж "Петріот" в третій версії.
А ось те, що літаки Ф-16, які нещодавно з'явилися на озброєнні української армії, здатні знищувати балістичні ракети - міф, каже експерт.
Костянтин Криволап, авіаексперт:
Не існує у світі літака-винищувача, який здатен збивати балістичну зброю. Якщо й це може статися, то це випадок, а не система.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Водночас проти крилатих ракет і керованих авіабомб, якими ворог буквально засипає прикордоння, Ф-16 просто ідеальний варіант.
Валерій Романенко, авіаексперт:
Генерал Сирський сказав і абсолютно справедливо сказав, що ми ці літаки зможемо використовувати з малих висот і не підлітати ближче сорока кілометрів до лінії фронту. росіяни скидають бомби 50-60-80 кілометрів. Маємо 90 кілометрів. І якщо ми працюємо з малих висот, то ракети запущені з Ф-16 з авіаційних перетворюються в зенітні.
Костянтин Криволап, авіаексперт:
Такі вправи, як збиття крилатих ракет - це проста справа, чому, тому що літак йде фактично на тій швидкості, з якою переміщується крилата ракета. З появою Ф-16 і додаткових засобів ППО на землі - ця проблема буде вирішуватися дуже ефективно. Я думаю, що при необхідній кількості Ф-16 і ППО проблема з КАБами, взагалі ідея КАБів буде похоронена.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Одні проблеми вирішуємо, інші з'являються. В останній день серпня рф уперше вдарила по Харкову ракетою-бомбою "Гром-Е1". За даними ресурсу "Дефенс Експрес", це гібридне залізяччя має вагу понад півтони. Дальність польоту -120 кілометрів. А нещодавно у російських ЗМІ з'явилася інформація про завершення випробувань нових плануючих бомб типу ФАБ-3000. Вони оснащені уніфікованими модулями планування та корекції.
Валерій Романенко, авіаексперт:
Росіяни кажуть, що вони поставили й збільшили площу крила, покращили точність цієї ракети, встановили серйозну вже супутникову систему, не копійчану, вони на перших ставили просто, щоб ракета летіла в потрібному напрямку і більш-менш витримувала напрямок польоту. Зараз вже там стоїть система GPS, якщо бомба ФАБ-3000, то в неї мінімально 1400 кілограмів вибухівки.
Та навіть, якщо таку важку бомбу російські літаки все-таки піднімуть, найімовірніше губитимуть її на своїх же болотах - переконують авіаексперти.
Костянтин Криволап, авіаексперт:
ФАБ-3000 старого 46-го зразка, вона в діаметрі має один метр, а система підвішену Су-34, там між мотогондолами десь метр шість, метр вісім сантиметрів, більше там таких розмірів немає, її туди дуже важко всунути, і були повідомлення, що вони все ж таки якось її всунули, якось воно там працює, воно там по аеродромній смузі черкає, але працює, і вони навіть скидають. Там є проблема самого вузла кріплення. Він не розрахований на таке навантаження.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Та навіть без оновлених ФАБів в арсеналі країни-агресора є чимало іншого озброєння. Для виснаження наших систем ППО, для знищення прикордонних міст, для посилення свого терору. Аби закрити небо над Україною, нам потрібно більше "Петріотів". Володимир Зеленський кілька тижнів тому заявляв про потребу у 25 сучасних систем ППО. Поки що більш-менш упевнено можемо говорити про одну. Від Румунії. Парламент країни остаточно схвалив рішення про передачу.