Опалювальний сезон: чого чекати українцям взимку [ Редагувати ]
Від того, чи буде захищене небо над Україною, напряму залежить те, чи буде тепло в наших квартирах узимку. В Україні пошкоджені всі великі тепло- та гідроелектростанції - констатували в "Укренерго". На відбудову розбитих ворожими ударами станцій та централей не вистачить грошей. А головне часу. До нового опалювального сезону трохи більше як місяць.
Що чекає на українців у період холодів? Які альтернативи є централізованому опаленню? І які з них стануть у пригоді нам, аби взимку вдома було тепло? Ніна Коломієць дослідила ситуацію у великих містах і невеличкому місті на Прикарпатті.
Занурити в темряву і заморозити.
Енергомережа України - серед пріоритетних цілей ворога.
Геннадій Рябцев, експерт з енергетики:
За офіційними повідомленнями було пошкоджено суттєво або не зовсім до 90% всієї теплової генерації в Україні, тобто йдеться про щонайменше шість або сім гігаватів встановленої потужності, і це суттєвий удар по енергетиці України, оскільки в опалювальний сезон Україна споживала найбільше в пікові години 18 ГВт електричної енергії.
Цьогоріч в Україні немає традиційної підготовки до опалювального сезону. Самі лише виклики. Деякі міста - майже повністю без джерел тепла.
Любов, жителька міста Бурштин:
Боюся, боюся, бо не виживимо без тепла. То є зима, то не один-два дні.
Містечко Бурштин на Івано-Франківщині російські ракети позбавили центрального опалення. Ворог атакував місцеву теплоелектростанцію щонайменше 12 разів! Міський голова визнає: відновити станцію неможливо.
Василь Андрієшин, міський голова Бурштина:
Бурштинська ТЕС припинила свою роботу. Теплопостачання перестало подаватися на місто, ще було досить холодно. Середньодобова температура була досить низькою. Місто мало опалюватись, але воно перестало опалюватися. Соціальні заклади ми почали забезпечувати електрообігрівачами.
Попередній опалювальний сезон тут вимушено завершили ще у березні. У місті було оголошено надзвичайну ситуацію.
Галина Борецька, директорка Бурштинської центральної міської лікарні:
На той період ще допоки лікарня була нагріта, ще день-два воно тримало тепло. За той час нам міська рада надала нагрівачі в кожне відділення, ми мали по два-три нагрівачі, і користувалися ними, емоційно дуже складна була ситуація, бо ми знали, що у нас холоди тривають ще і цілий квітень.
Міська влада почала шукати вихід. Розподілена генерація. Бурштин - невелике місто із населенням близько 14 тисяч. Тут підрахували, аби забезпечити теплом усіх, треба шість модульних котелень.
Іван Драгун, заступник міського голови Бурштина:
Одна із них - твердопаливна котельня - має бути в центральній міській лікарні, потужністю один мегават. Одна твердопаливна має бути в третьому ліцеї, яка буде обігрівати третій ліцей та шостий садок. Третя твердопаливна буде розміщена на базі ліцею Ольги Басараб і буде обігрівати ліцей, другий садок, а також школу.
Така децентралізація може стати реальним порятунком для невеликих населених пунктів, із невисокими будинками - наголошують експерти. У великих містах така схема не спрацює.
Геннадій Рябцев, експерт з енергетики:
На альтернативні джерела, на місцеві джерела енергії й палива можна розраховувати насамперед в містах, де забудова малоповерхова, там достатньо швидко можна встановити й індивідуальні котельні пункти, або звичайні твердопаливні чи газові котли, якщо є така можливість. Значно важче працювати в містах-мільйонниках, особливо в тих районах, де забудова вище 12 поверхів, тому для цих районів єдиним виходом, альтернативним централізованому теплопостачанню, є встановлення електронагрівачів, але для того, щоб вони працювали, потрібно буде забезпечити такі домогосподарства джерелам електричного живлення, насамперед системами збереження електричної енергії, системи накопичення електричної енергії, не всі можуть собі таке дозволити.
У Харкові навесні ворог ударив по ТЕЦ. Місто втратило основні джерела теплової та електричної енергії.
Ігор Терехов, Харківський міський голова:
Ми працюємо, наші працівники "Харківводоканалу", тепломереж і інших КП долучилися до підготовки до опалювального сезону, наші енергетики працюють практично цілодобово, щоб забезпечити систему децентралізації системи опалення в зимовий період, забезпечити децентралізацію системи водопостачання й енергопостачання - це дуже важливий виклик, і ми працюємо над цим. Сьогодні місто Харків не має власної генерації, потрібно з нуля все зробити, щоб пройти опалювальний сезон з електро-, теплопостачанням і водопостачанням.
Ми встановлюємо і блоково-модульні котельні, і когенераційні установки, я дуже вдячний сьогодні уряду, який за дорученням Президента виділив нам певні кошти, 2 млрд грн для того, щоби ми підготувалися до опалювального сезону. Крім того, ми співпрацюємо з міжнародними фінансовими установами, і вони теж нам виділяють кошти, щоб придбати це обладнання.
У Києві теж напередодні зими закупили півсотні пересувних мобільних котелень. Планують ними під час ремонтів мережі або тривалих відключень опалювати столичні лікарні, садочки, школи.
Олександр Пелипишин, начальник відділу з експлуатації теплових мереж КП "Київтеплоенерго":
Такі котельні, як ми бачимо тут, вони повністю автономні, вони можуть забезпечувати в автономному режимі без електрики, без нічого, абсолютно в автономному режимі теплом будівлі. До складу цього комплексу входять і паливні цистерни, які теж привозяться на місце, які заправляються, дизельним пальним, і на цьому дизельному пальному вони можуть працювати стільки, скільки потрібно.
Та енергетичне обладнання нерідко дефіцитне - наголошують фахівці галузі. Шукати доводиться по всьому світу.
Максим Немчинов, віцепрезидент Energy Club:
Велика проблема - це обладнання, тому що воно виготовляється достатньо довго, від шести до 18 місяців.Звичайно, що наші партнери, проєвропейські країни йдуть нам назустріч, вони дуже суттєво допомагають, наприклад, Литва погодилась на те, щоб розібрати свої теплові електростанції, які не експлуатуються і не будуть експлуатуватися, розібрати, обладнання передати нам для ремонтів наших ушкоджених станцій, так само може і Німеччина зробити, тобто енергетики зараз шукають по всьому світу.
Фінансову допомогу місту Бурштин на Прикарпатті надали й міжнародні партнери, і громади області. Планують звести окремо дві модульні котельні на газі.
Юрій Стефанчук, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України:
Ми констатуємо на сьогодні факт і дякуємо уряду, що звернув на цю проблему увагу не словами, а діями. Тому що виділити в час війни понад 200 млн гривень для того, аби Бурштину допомогти з опалювальним сезоном, говорить про те, що уряд розуміє, наскільки це великою проблемою може бути зимовий період для населення.
Розподілена генерація - те, на що зараз робить ставку вся Україна, розповідають у Міненерго. Аби один ворожий удар не міг лишити в холоді ціле місто чи навіть кілька.
Микола Колісник, заступник міністра енергетики України:
Урядом прийнято стратегію розподіленої генерації та прийнято низку необхідних в край рішень, зокрема це спрощення умов будівництва нової розподіленої генерації. Спільно з регулятором напрацьовано, регулятором прийнято спрощення умов приєднання нової генерації до газових та електричних мереж. Урядом прийнято низку фінансових інструментів, які заохочують як побутових споживачів, комунальні підприємства, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, встановлювати необхідні технічні, прості технічні рішення. Це сонячні панелі з системами накопичення енергії, це газова генерація та багато інших простих технічних рішень, які можуть вже допомогти активно підготуватись до опального сезону.
Маленьке містечко чи мегаполіс. Прифронтове чи в глибокому тилу. В Україні по суті немає місця під енергетичною парасолькою. Але це лиш загартовує. І енергетиків, і посадовців. Змушує кожне місто, кожну громаду шукати свої альтернативи. Вдаватися часом до нестандартних рішень, аби перезимувати у теплі.