Столицю Ірану перенесуть на південь до Перської затоки [ Редагувати ]
Столицю Ірану планують перенести на південь країни, ближче до узбережжя Перської затоки. Спочатку підберуть місце, а потім почнуть переносити туди усі держвідомства. Про це заявив президент Ісламської Республіки Масуд Пезешкіан.
Як столиця країни, Тегеран стикається з проблемами, для яких у нас немає рішення, окрім як перемістити сам столичний центр. Неможливо розвивати країну, продовжуючи нинішню тенденцію. Якщо ми хочемо і далі привозити в Тегеран з півдня і моря ресурси, перетворювати їх потім на продукцію і знову відправляти на південь на експорт, це буде все сильніше і сильніше знижувати нашу конкурентоспроможність.
Тегеран розташований у гірській улоговині на висоті від тисячі до двох тисяч метрів. Наразі його чисельність населення перевищила 13 млн осіб і далі розширюватися немає куди. Через оточуючі гори Тегерану складно розбудувати дорожню систему, яка б задовольняла потреби мегаполіса.
Знову ж таки, через навколишні гори над містом накопичуються забруднені повітряні маси. Із цим пов'язують серйозне зростання легеневих захворювань.
І як альтернативу Іран має Перську затоку, яка на очах стає одним з основних економічних центрів світу.
Слабке місце у планах перенесення столиці лише військова обстановка - загроза з боку американського флоту, Ізраїлю та арабських монархій. Нова столиця на березі Перської затоки буде захищена набагато гірше, ніж Тегеран зараз. А це означає, що Іран не планує воювати та розраховує на зниження напруженості в регіоні.
Також зміна столиці, як свідчить досвід інших країн, дозволяє провести політичні реформи та м'яко змінити політичну еліту. Стара бюрократія, з усталеними зв'язками та круговою порукою розсипається при переїзді в нові офіси. Цілком можливо, що Іран це чекає найближчим часом.
Тегеран є столицею Ірану з 1795 року. Питання перенесення столиці до іншого місця неодноразово обговорювалося. Такі дискусії точилися у 2009, 2013, 2017 роках.
Нагадаємо, за даними західних ЗМІ, Іран відправив до росії балістичні ракети малої дальності.