Отруєння Сейму та Десни: чи досягне забруднення Києва [ Редагувати ]
Понад сто вісімдесят мільйонів гривень. В таку суму оцінюють збитки через забруднення річок Сейм та Десна на Чернігівщині. Загалом, загинули сотні підводних мешканців. Нині пляма забруднення може досягти Києва, а це загроза для шістдесяти відсотків міста, яке забезпечується водою з Деснянської водозабірної станції. Михайло Манилюк бачив, як долають наслідки екологічного лиха.
Ось, трохи його проводиш - воно чорне. Ця чорна муть осіла на дно. Тобто зверху вода стала чистіша, але воно все сіло на дно.
Повсюди зелений слиз. А всередині - чорна тягуча рідина, схожа на розплавлену смолу. Такий вигляд тепер має річка Сейм. Ще кілька днів тому на Сумщині водойма була буквально встелена мертвою рибою!
А це річка Десна на Чернігівщині. Темну воду з маслянистою плівкою, піною та чорним осадом почали спостерігати місцеві рибалки на початку вересня. Мертвої риби тут теж було вдосталь!
Все, капець. Ось там ще якась кучка плаває. Напевно, сьогодні додохне.
Річка Сейм тече з Курської області й впадає в Десну. Минулого місяця вона стала зоною екологічного лиха! Екоінспектори не виключають: це черговий терор російських окупантів.
Ігор Зубович, т.в.о Голови Державної екологічної інспекції України:
Ситуація почалася з Сумської області, зі сторони російської федерації було здійснено скид. Ми так для себе розуміємо, що це можливий скид із цукрового заводу. Тому що були проаналізовані деякі космічні знімки, які ми маємо змогу, у зв'язку з війною, проаналізувати, і пішла чорна забруднена вода.
У Держекоінспекції розповідають: у річці Сейм виявили невідомі органічні сполуки, які поглинули кисень у воді, що й спричинило загибель риби. Ці ж самі речовини потрапили в Десну.
Ігор Зубович, т.в.о Голови Державної екологічної інспекції України:
Ми відібрали проби спільно з колегами з Держводагентства, виявили те, що там є біологічне забруднення. Ця брудна вода є без хімічних, тобто отруйних сполук там не було. За течією річки ця пляма, можна так сказати, пішла далі по руслу ріки - побачили мор риби. Місцеве самоврядування, обласні військові адміністрації всі включилися, визначили першочергові заходи.
Нині у Чернігові активно усувають наслідки екологічного лиха.
Михайло Манилюк, кореспондент:
За тридцять кілометрів звідси міститься пляма забруднення. Через неї вже загинуло чимало підводних мешканців. Аби уникнути катастрофи та не дати рибі загинути, на дні річки закріпили спеціальні установки, які насичують киснем воду.
Цей компресор на дизельному паливі, генерує кисень. Працює цілодобово.
В'ячеслав Чаус, голова Чернігівської обласної військової адміністрації:
Найближчим часом основна маса забруднення буде тут. Є кілька заходів, які вживаються. По-перше, це аерація, плюс в нас є надія, що трошки вище по течії річка Снов впадає - це ще й природна аерація. Відповідно, киснем вода насичується, це дозволяє боротися із забрудненням.
За даними екоінспекції, через забруднення водойм на Сумщині та Чернігівщині загинуло щонайменше двадцять чотири тонни риби. Її виловлюють і хоронять.
В'ячеслав Чаус, голова Чернігівської обласної військової адміністрації:
Підключені всі громади та визначені відповідальні особи, відповідальні люди, спільно координуємо цю роботу щодо вилову мертвої риби з води і її утилізації. Відповідно, така робота триває і, як ви бачите, великої кількості мертвої риби в Десні вже немає. В Сеймі було дуже багато. В Десні сьогодні набагато менше.
Втім, називати воду безпечною і в Сеймі, і в Десні ще зарано!
Ігор Зубович, т.в.о Голови Державної екологічної інспекції України:
Не треба там купатися, не треба ловити рибу, не треба напоювати худобу, поливати городину і пити.
Забруднена вода з Десни досягне Києва вже десятого вересня, прогнозують в Укргідрометцентрі. Втім, поки що загрози для водозабору в Дніпрі немає, заспокоює головний екоінспектор.
Ігор Зубович, т.в.о Голови Державної екологічної інспекції України:
Є така проблематика, яку ми найбільш вважаємо серйозною, - це водозабір міста Києва. Ми відібрали всі проби, передали їх на водоканали, вони проаналізували. Є розуміння того, що навіть, якщо буде така забруднена вода, яку ми відбирали там ще на Чернігівщині, що вони її перероблять. Можливо, знадобиться трошки більше реагентів.
Саме з річки Десна водозабірна станція забезпечує водою майже всі райони Києва. За даними Київводоканалу, йдеться про шістдесят відсотків будинків. У Міністерстві довкілля заспокоюють: рух забруднення Сейму та Десни в напрямку столиці в межах Чернігова сповільнюється. Ситуація перебуває під постійним контролем.
Світлана Гринчук, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України:
Ми бачимо дійсно, що рух забруднення сповільнився набагато, в деяких місцях навіть зупинився. Бачимо, що пляма забруднення вже розпорошується, тобто це не концентроване забруднення. Сподіваємося, що якщо й буде якоюсь мірою забруднення, дійде до водозабору, в тому числі й до Київської області, то очисні споруди справляться з цим забрудненням. Ми зі свого боку контролюємо ситуацію, проводимо постійний моніторинг на щоденній основі. Зараз розглядаємо можливість встановлення ще додаткових установок насичення киснем.
Лише на Чернігівщині забруднення річок Сейм та Десна спричинили збитків на понад сто вісімдесят мільйонів гривень. Сотні загиблих підводних мешканців, знищена фауна. Екологи та посадовці сподіваються, що зупинити цю небезпечну смолисту пляму вдасться на рівні Чернігова.