Дрони рф у повітрі НАТО: чому інші країни не збивають БПЛА [ Редагувати ]
Подбати про захист повітряного простору, вочевидь, мають і країни НАТО. Зокрема, західні та південні сусідки України. Останнім часом на їхню територію російські безпілотники залітають дедалі частіше. А реакції наразі - нуль. Чому? І що має статися, щоби москва дістала гідну відповідь на зневажання кордонів інших держав, тепер уже й учасниць Північноатлантичного Альянсу? Тему продовжить наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Постріли зі зброї, гул безпілотника та врешті-решт вибух. До таких реалій вже звикли мешканці румунського прикордоння. Від української території їх відділяє лише річка Дунай. Місцеві вже неодноразово ставали свідками атак на Ізмаїльський морський порт. Так само неодноразово на ранок вони знаходили сліди цих атак. Випалену землю та залишки безпілотників.
Джеймі Шей, заступник помічника Генерального секретаря НАТО 2010-2018 рр.:
Це показує, що навіть, якщо росія не навмисне наносить удари по території НАТО, але вона безумовно готова йти на дуже, дуже небезпечний і дуже провокаційний ризик, приймаючи той факт, що під час атаки так близько до кордонів НАТО в Україні, майже неминуче, деякі з цих безпілотників або, імовірно, також балістичних ракет, можуть приземлитися на території НАТО. І що викликає занепокоєння, так це те, що рік тому ми мали справу з деякими поодинокими інцидентами, але тепер їх все більше.
Ані Румунія, ані Польща, ані Латвія, куди теж залітали російські "Шахеди", поки що не робили спроб їх збивати. Мовляв, слідкували за траєкторією повітряних загроз і не вбачали серйозних ризиків. Нерідко дрони падали або до, або під час підняття по тривозі літаків-винищувачів. Але насправді сусідки України мають дуже обмежені можливості щодо збиття безпілотників агресорки. Бо традиційно засоби ППО розташовують поблизу військових баз, великих міст та аеропортів.
Джастін Бронк, провідний аналітик Королівського інституту оборонних досліджень RUSI:
Чого не мають країни НАТО - це того, що розробила Україна за останні два з половиною роки, великої кількості мобільних груп ППО з ПЗРК, з "Душками", зенітними установками. І насправді, якщо подивитися на показники перехоплення українцями "Шахедів" та "Гераней", досить велика частка, і це дуже добре, була збита цими мобільними групами ППО, яких насправді немає у західних країн. Тож у багатьох випадках, коли ми бачимо ці маленькі БПЛА, які приземляються в сусідніх країнах НАТО, у безпосередній близькості просто не було нічого, що могло б їх збити.
НАТО жорстко стоїть на політиці "невтручання". Але західні сусідки України наполягають на своєму праві збивати російські дрони. Щоби не допустити трагедії. Всі три країни: і Румунія, і Польща, і Латвія посилюють протиповітряну оборону на своїх кордонах.
Джеймі Шей, заступник помічника Генерального секретаря НАТО 2010-2018 рр.:
Якщо цей дрон впаде на супермаркет, і раптом багато людей помре, то політично, очевидно, температура буде набагато вищою. Але якщо це вважатиметься легковажними діями росії, а не навмисними, то менш імовірно, що члени НАТО активують статтю 5 щодо колективного захисту. Але я не думаю, що НАТО потрібно чекати ситуації, пов'язаної зі статтею 5, перш ніж вирішити, що йому потрібно, очевидно, виконувати більш ефективну роботу із захисту повітряного простору вздовж своїх кордонів.
У НАТО впевнені, що ці інциденти - безвідповідальні та небезпечні, але не навмисні. Тому москві за це нічого не буде. Політики та військові аналітики теж сходять в тому, що порушення авіапростору західних країн - випадковості. Найчастіше через збої в роботі дронів. Але зауважують, що таким чином москва також може випробовувати Захід.
Джастін Бронк, провідний аналітик Королівського інституту оборонних досліджень RUSI:
Я не маю сумнівів, що росіянам дуже цікаво побачити, якою буде реакція, коли ці помилки стаються. Бо це дасть їм підстави вирішувати, чи вони можуть чинити якийсь додатковий тиск у випробуванні терпіння НАТО. Такою завжди була їхня модель поведінки, також за межами вторгнення в Україну. Вони тиснуть-тиснуть, щоби побачити, на якому етапі отримають опір. І щойно отримують опір, то негайно відступають. Так було, коли турки збили російський бомбардувальник над турецько-сирійським кордоном, чи коли американці вбили купу найманців Вагнера, коли ті перетнули Євфрат у Сирії до американської бази спецоперацій.
Польща не проти збивати безпілотники в українському просторі. Про це навіть йдеться в безпековій угоді, яку Київ та Варшава підписали в липні. Але знову ж таки, без зеленого світла від НАТО - нічого не буде.
Найпростіше розв'язання цього питання - це забезпечення Києва усіма необхідними засобами для знищення дронів агресорки. Тоді таких ситуацій просто не виникатиме. І Захід пообіцяв більше систем ППО та ракет для них на ювілейному саміті НАТО на початку липня. Але з восьми обіцяних "Патріотів" наразі доправили лише один.