Саміт Кримської платформи: які теми порушували на заході [ Редагувати ]
Великий дипломатичний десант у Києві. Столиця останні два дні приймає високих гостей. Зокрема, зібрала їх й Кримська платформа. Які теми порушували на заході - чула Ніна Коломієць.
Четвертий саміт Кримської платформи цього року об'єднав понад 60 країн і міжнародних організацій, які прагнуть допомогти Україні відновити справедливість.
Гітанас Науседа, президент Литовської Республіки:
Це важливо підтримувати нашого друга, Україну, не лише військовим чином чи економічно, а й психологічно. І саме з цієї причини ми тут. Литва також підтримує створення спеціального міжнародного трибуналу для того, щоби покарати відповідальних за такі злочини. І врешті ми вимагаємо, щоби росія та її спільники відповіли за воєнні злочини.
Латвія, яка вже витрачає чверть відсотка (0,25%) свого ВВП на озброєння України, оголосила про новий пакет військової допомоги.
Евіка Сіліня, прем'єр-міністр Латвійської Республіки:
Ми пропонуємо вже третій цьогоріч пакет військової допомоги. У нього увійде військове спорядження, броньовані машини й дрони. Ми, безумовно, й далі будемо сприяти з підготовкою, екіпіруванням тисяч українських солдатів цього і наступного року.
Також латвійці пообіцяли підтримати Україну з енергообладнанням, зокрема, з сонячними панелями. Допомогу в енергетичній галузі, гуманітарному розмінуванні, а також у військовій сфері надасть Україні й Хорватія.
Андрей Пленкович, прем'єр-міністр Республіки Хорватія:
Це вже 11-й пакет військової допомоги. Коли у вас є друзі, які чогось потребують, тоді ми маємо засвідчити свою дружбу й солідарність конкретними діями.
Володимир Зеленський подякував партнерам за підтримку, відзначив, зокрема, роботу коаліції дронів. Наголосив: Україна готова виробляти більше безпілотників, які успішно зарекомендували себе на полі бою. Але для цього потрібне додаткове фінансування.
Володимир Зеленський, Президент України:
Коли є значний дефіцит, недопостачання певних пакетів, зокрема артилерійських снарядів, 155 мм, натовського калібру, ці дрони дуже допомагають рятувати наших людей. Передусім військовиків, але потрібні гроші для того, щоби збільшити обсяги виробництва. Українські заводи, фабрики готові подвоїти наше виробництво. Деякі компанії, зокрема, приватні готові навіть уп'ятеро збільшити. Але не вистачає коштів, щоби це зробити.
Евіка Сіліня, прем'єр-міністр Латвійської Республіки:
Загалом у коаліції дронів - 14 держав-членів, ми надаємо Україні різні безпілотники. Останній пакет, на 12 млн, невдовзі надійде. Справді нам треба шукати різні шляхи, щоб українці могли літальних апаратів виробляти більше. Ми погоджуємося з тим, що це, переважно, приватні компанії. Якщо це буде можливо, ми організуємо зустрічі з ними.
Говорили учасники саміту і про дипломатичну складову в досягненні справедливого миру. Зокрема, про план перемоги України.
Володимир Зеленський, Президент України:
Це план посилення. Серйозне посилення України. І на мою думку, матиме і психологічний, і політичний, і різного характеру вплив на рішення росії закінчити цю війну. Цей план обов'язково слід презентувати до другого саміту миру. Щоби примусити росію до дипломатичного закінчення війни.
План Перемоги України Володимир Зеленський має намір представити найближчим часом Президенту США Джо Байдену, а також Камалі Гарріс і Дональду Трампу - кандидатам на президентське крісло.