У ліцеї Івано-Франківська встановили другу сонячну електростанцію [ Редагувати ]
Але що буде взимку? Чи вдасться пройти опалювальний сезон без віялових відключень? У міністерстві енергетики відповіді поки не дають. У цьому рівнянні забагато невідомих: температура, темпи відновлювальних робіт та ймовірність чергових ракетних ударів рф. Альтернатива - автономність. Комунальники розмірковують над енергонезалежністю. В Івано-Франківську курс на енергетичну автономію взяла освітня сфера. Пілотний проєкт із встановленням сонячних електростанцій в одному з навчальних закладів міста виявився настільки успішним, що його вирішили поширити на інші. Більше про перехід на сонячну енергетику розповість Жанна Дутчак.
Перші панелі ми встановили на цій будівлі. Їх є тридцять дві штуки потужністю десять кіловатів.
Ця дахова електростанція у п'ятнадцятому ліцеї Франківська з'явилася торік. Керівництво закладу вже давно планувало підключити автономне електроживлення. А війна пришвидшила втілення задуму.
Галина Галуга, заступниця директора ліцею:
Почалися блекаути зі світлом, почали вимикати, і тому так виникла ідея. Ми поставили таку маленьку підстанцію, заживили кабінети, щоб комфорт був для наших учнів і для моїх колег.
Свій проєкт педагоги подали на конкурс "Бюджет участі". В Івано-Франківську його проводять щороку. Переможця визначають через онлайн-голосування. Далі міська рада фінансує реалізацію.
Галина Галуга, заступниця директора ліцею:
Набрали кількість тисячу сто сорок три голоси. Ми стали переможцями. Нам було виділено 494 тисячі, майже пів мільйона коштів.
Запустили сонячну електростанцію в ліцеї перед початком минулого навчального року. Заживити від неї змогли понад шістдесят відсотків навчальних класів.
Галина Галуга, заступниця директора ліцею:
І ми вже брали електроенергію вже не із центральної мережі, а зі своїх сонячних панелей. І ми навчалися навіть при вимиканні світла. У нас були і інтернет, і світло.
Завдяки сонячній електростанції, учні навчалися очно навіть під час тривалих блекаутів. А ще ліцей заощадив на оплаті за електроенергію.
Василь Бойчук, директор ліцею:
Економія у нас була суттєва за минулий рік. Вона склала 61 тисячу, це при тім, що у нас кількість учнів, які навчаються в другу зміну, збільшилося на 12 класів. У нас друга зміна зросла у зв'язку із війною, з укриттям було вісім класів, стало 20.
Цього року дирекція ліцею вирішила знову податися на міський конкурс проєктів. Планували забезпечити енергією ще й будівлю початкової школи. Та не набрали потрібної кількості голосів. Тому на закупівлю чотирьох десятків сонячних панелей гроші виділили з міського бюджету. І вже наприкінці серпня другу підстанцію запустили в роботу. Її потужність сімнадцять кіловатів.
Василь Бойчук, директор ліцею:
Тут і потужність більша. Тут більш сучасне обладнання. І це вистачає, аби у всіх кабінетах було освітлення, був інтернет і навіть резервне живлення на укриття. Ця школа дає нуль. У нас на лічильнику нуль. Вона працює в мережу. Зараз наші сонячні батареї працюють в загальну мережу, дають світло місту.
Зекономлені на електриці гроші міська рада дозволила керівництву ліцею пустити на удосконалення енергосистеми. За цей рік у закладі вже поміняли дві сотні старих світильників на нові енергозберігальні.
Тут ми в цьому кабінеті поміняли повністю освітлення. За ті зекономлені кошти. Долучилися правда і батьки, і вчителі. Зробили ремонт. Всі старі світильники поміняні.
Успіх проєкту надихнув громаду його масштабувати. Оголосили новий конкурс. Виберуть п'ять пропозицій щодо альтернативного живлення, а місто оплатить з кошторису половину витрат на їхнє встановлення.
Руслан Марцінків, Івано-Франківський міський голова:
Ми бачимо, що вимкнення є, і дуже важливо, щоби наші навчальні заклади працювали у звичному режимі. Зараз ми оголошуємо новий конкурс, зважаючи на новий проєкт, зараз ми можемо дати 5 школам до 500 тисяч гривень за умови, що ще 500 тисяч виділять батьки, депутати, спонсори на ту школу.
Тим часом дирекція п'ятнадцятого ліцею вже планує удосконалити й систему опалення. У закладі воно повністю централізоване. Тож хочуть ставити ще й електричне - від сонячної енергії.