Нова хвиля вибухів: як електроніка "Хезболли" перетворилася на бомбу [ Редагувати ]
Вибухова електроніка. Історія з таємничою детонацією електронних пристроїв у бойовиків "Хезболли" в Лівані обростає новими деталями. Напередодні країною прокотилася друга хвиля - тепер, окрім пейджерів, вибухали рації, мобільні телефони, камери та навіть пристрої для зчитування відбитків пальців.
На думку ліванської влади, ізраїльські спецслужби перехопили партію електроніки, начинили її вибухівкою та одночасно підірвали за допомогою відправленого коду. Постраждали понад три тисячі людей, два десятки загинули. Офіційний Тель-Авів цих звинувачень не коментує. Докладніше - в нашому матеріалі.
Безпрецедентна за масштабом та зухвалістю спецоперація. Так експерти оцінюють одночасну детонацію тисяч електронних пристроїв, які використовувало угруповання "Хезболла". У вівторок у Лівані масово вибухнули пейджери. Загинуло 12 людей, майже три тисячі постраждали.
А в середу здетонували рації, мобільники, інші електронні пристрої та навіть електроскутери.
Ще 9 смертей та понад 300 травмованих. І паніка серед ліванців.
Мустафа Джемаа, власник магазину електроніки в Бейруті:
Я не очікував цього. Все повторюється знову. У нас тут були деякі пристрої, які, як ми вважали, були на 100% безпечними, але з обережності ми вилучили їх з магазину, тому що хвилюємося.
Махмуд Кашкаш, житель Сидона:
Ходять чутки про те, що вибухають літієві батареї та сонячні панелі. Якби я мав їх вдома, обов'язково від'єднав би. Просто через ці чутки, навіть якщо вони, ймовірно, неправдиві, люди все ще відчувають страх
Ця спецоперація справа рук "Моссаду" - вважають у ліванських спецслужбах. Там припускають, що кілька місяців тому ізраїльська розвідка перехопила та заклала вибухівку у партію електроніки, яку закупило угруповання "Хезболла". Мова про від трьох до п'ятдесяти грамів вибухової речовини, яку ймовірно розмістили поряд з батареєю приладів. Але як це могло статися - невідомо.
Харел Менасхрі, голова кібернетичного відділу в Голонському технологічному інституті:
Це була дуже добра операція. Звичайно, організація, яка її здійснила, має багато можливостей. Володіє дуже хорошими розвідувальними та оперативними ресурсами, і це свідчить про глибоку інфільтрацію в організацію "Хезболла". Планування операції зайняло багато часу і знадобилося багато людей, щоби довести все до кінця.
З'ясувати, звідки походить вибухова електроніка поки що не вдалося.
Тайванська компанія, у якої нібито купили пейджери, заявила: їх виробило інше підприємство, що володіє правами на торговельну марку.
Його головний офіс знайшли в Угорщині. Однак тамтешній уряд заявив, що компанія - лише торговельна посередниця, а вбивчі пристрої ніколи в Угорщині не перебували. Фахівці ж кажуть: вибухову начинку могли закласти на будь-якому етапі.
Базел Халак, професор безпеки електроніки:
Немає єдиної організації, яка контролює весь ланцюжок постачання. Отже, якщо ми візьмемо весь процес фактичного створення електронного продукту, ви починаєте з того, що отримуєте якийсь заздалегідь розроблений компонент або вузол. Оскільки швидше за все, ви не створюватимете все з нуля. Тому існує ризик того, що деякі з цих компонентів можуть бути несправними або шкідливими.
Якою могла бути мета спецоперації? Експерти вважають: це підрив комунікацій всередині "Хезболли". Угруповання покладалося на примітивні засоби зв'язку, щоби не видавати своїх членів. А також деморалізація бойовиків, поширення в їхніх лавах параної й страху. При цьому фахівці впевнені - це лише частина ширшого задуму.
Ханін Гаддар, старша наукова співробітниця Вашингтонського інституту близькосхідної політики:
Один зі сценаріїв полягає в тому, що це лише початок значно більшої військової операції в Лівані. У той час, коли "Хезболла" не зможе комунікувати, ізраїльтяни матимуть більше шансів на перемогу або розширення операцій у Лівані.
Чарльз Лістер, старший науковий співробітник Інституту Близького Сходу:
Атака такого масштабу, такої широти, схоже, свідчить про те, що Ізраїль або спонукав "Хезболлу", щоби нав'язати загострення, або почне його сам.
Немає кращого способу почати повномасштабний конфлікт, ніж уразити десять-двадцять відсотків усієї бойової сили "Хезболли" та знищити командно-контрольну й комунікаційну інфраструктуру.
За вчинений напад "Хезболла" обіцяє криваву помсту. Тоді як Ізраїль офіційно ситуацію не коментує.
Водночас прем'єр країни заявив про час для повернення додому ізраїльських біженців, які через постійні атаки з боку ліванських терористів покинули прикордонні території. А міністр оборони - про нову фазу війни.
Йоав Галлант, міністр оборони Ізраїлю:
Центр тяжіння переміщується на північ, тобто ми розподіляємо сили, ресурси та енергію для північної арени. Ми не забули про заручників і не забули про наші місії на півдні - ми віддані своїм обов'язкам і виконуємо їх одночасно.
Тим часом США заявили про свою непричетність до нападу за допомогою вибухової електроніки та висловили сподівання на мирне врегулювання ізраїльсько-ліванського конфлікту. А низка європейських країн, а також верховний комісар ООН з прав людини засудила атаку як невибіркову.
Алжир від імені усіх арабських держав скликав засідання Ради безпеки ООН на 20 жовтня.
Експерти ж кажуть, що зухвалою спецоперацією Тель-Авів відкрив скриньку Пандори.
Адже технологія її виконання неодмінно стане відомою, і тоді нею вже зможуть скористатися терористи.