Стефанішина розкрила деталі щодо євроінтеграції України й гуманітарного щита [ Редагувати ]
Україна з цікавістю спостерігає за формуванням нової Європейської комісії. Про це розповіла віцепремʼєрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина у Брюсселі. Чиновниця перебувала там з офіційним візитом.
На якому етапі євроінтеграції Україна перебуває зараз? Що розповів генсек НАТО про ініціативу гуманітарного щита над західними регіонами України? Про все ексклюзивно далі в інтерв'ю.
Ольго Віталіївно, вітаю вас. Завершується ваш особистий візит до Брюсселя. Ви мали зустрічі й по лінії НАТО, і з представниками Єврокомісії, щодо скринінгу законодавства. Скажіть, які у вас враження склалися після цих зустрічей?
Ольга Стефанішина, віцепрем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції:
Перше - це відчуття надзвичайної гордості за українську делегацію. Ми відкрили офіційні перемови на сфері верховенства права, функціонування демократичних інститутів і прав людини. Наша делегація налічує понад 300 людей, 40 з яких перебуває сьогодні в Брюсселі. Майже чотири місяці підготовки, надзвичайно високий рівень роботи, дуже великий, високий рівень взаємодії з колегами. І звичайно, це дуже важливо, скільки питання, які виникають стосовно подальших років у сфері функціонування судової гілки влади, антикорупції, всіх питань, пов'язаних з правами людини, вони виникають вже в результатах цієї розмови, вони не є сюрпризом, вони не стають елементом конфлікту. Тому для мене дуже важливо, що ми послідовно заходимо в цей діалог, щоб ми перевернули цю негативну сторінку нашої історії, коли верховенство права вважалося якоюсь недосяжною ціллю для нашої держави.
Хочу продовжити тему цієї двосторонні зустрічі Україна та ЄС. Скажіть, будь ласка, де на часовій лінії нашої євроінтеграції позначає нас цей процес масштабний, який почався щойно в Брюсселі?
Ольга Стефанішина, віцепрем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції:
Перше. Хороший початок - це запорука успіху. Я хочу нагадати, що переговори розпочинаються і завершуються блоком, який називається "Верховенство права і фундаментальні права". Тобто фактично зараз ми задаємо базу й основу для довіри у наших стосунках протягом всього переговорного процесу. Ті домовленості, які будуть досягнути протягом цих трьох днів і наступних місяців, які слідуватимуть за сьогоднішньою роботою, вони закладуть основу для нашого взагалі діалогу на десятиліття до і після членства країни в ЄС. Тому довіра, яка сьогодні, це великий доробок, який ми зобов'язані нести весь час, скільки це потрібно.
Дякую за відповідь. Хочу уточнити, які ви особисто бачите перешкоди на тому шляху, щоб якомога швидше відкрити перший кластер?
Ольга Стефанішина, віцепрем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції:
На сьогодні найбільшим викликом, звичайно, є, скажімо так, спроможність і самої європейської комісії, І це певні політичні процеси, які відбуваються всередині ЄС, це не процеси, пов'язані безпосередньо з Україною. Президентка Єврокомісії представила лише свою нову Єврокомісію. Вона не досить швидко заступить в роботу. І вже буквально через кілька місяців починається польське головування. Тому дуже важливо синхронізувати наші спроможності, які достатньо високі зараз, саме суспільства українського, зі швидкістю європейських інституцій, рішучістю держав-членів.
Ви заговорили про зміну, про формування нового складу Єврокомісії. Загалом зараз в Брюсселі такий транзитний період проходить, змінюється і керівництво Єврокомісії, і в НАТО змінюється генсек цього року. Як ви вважаєте, цей транзитний період якось може вплинути, як він може вплинути на процес євроінтеграції, євроатлантичної інтеграції країни?
Ольга Стефанішина, віцепрем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції:
Я думаю, що основна сила і запорука тих успіхів, які ми сьогодні маємо на ниві європейської інтеграції, це взагалі початок офіційних переговорів про членство, і це полягає в тому, що ми працюємо достатньо стратегічно. Ми знали, що будуть вибори в європейські інституції. Ми знали, що буде відбуватись тривалий процес формування Європейської комісії, і ми так само знали, що угорське головування, мабуть, не буде часом розквіту євроінтеграційних процесів. Тому, безумовно, ми запланували всю можливу технічну роботу саме на цей період і проведення скринінгу, оцінка законодавства, налагодження української спроможності. Це ті речі, без яких неможливо рухатись до великих політичних амбіцій і найближчій пів року ми сконцентруємося саме не теж на тому, щоб технічно запустити цю євроінтеграційну машину з обох сторін.
Дякую. Ще хочу зачепити питання вашого візиту до штаб-квартири НАТО. Ви зустрічалися з генсеком Єнсом Столтенбергом і говорили з ним про ініціативу створення гуманітарного щита над західними регіонами України. Це йдеться про ініціативу президента Зеленського. Він просить партнерів Заходу закрити небо своєю авіацією над Україною. Скажіть, будь ласка, якими думками з цього приводу з вами поділився Єнс Столтенберг?
Ольга Стефанішина, віцепрем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції:
Ми дійсно обговорювали це. Україна надала документи й пропозиції, як би могло виглядати таке рішення. Україна також проводила консультації по лінії Міністерства оборони з, скажімо так, союзницькими державами, які могли б брати участь в реалізації цих рішень. Генеральний секретар чітко сказав, що наразі немає військового і політичного рішення стосовно того, як реалізувати цю ініціативу, але він підтвердив, що діалог треба продовжувати, і рано чи пізно таке рішення буде знайдено. Україна, зі свого боку, звертала увагу на те, що це рішення може охоплювати в першу чергу питання і сфери, і об'єкти спільного інтересу. Це питання захисту портів, це питання захисту енергетичної інфраструктури. Не можу ділитись всіма деталями, але тут дуже широкий периметр об'єктів вздовж Східного плану НАТО. Це можуть бути або спеціальні військові рішення щодо захисту цих об'єктів, або, звичайно, рішення стосовно закриття неба з кордонів міста.
Дякую вам за відповіді, це були всі запитані.
Ольга Стефанішина, віцепрем'єр-міністр України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції:
Дякую вам.