Генасамблея ООН у США: які заяви зроблено [ Редагувати ]
Конгрес та Білий дім сьогодні в програмі президента Володимира Зеленського. Цей день українська делегація проведе у Вашингтоні. І ми будемо оперативно розповідати про всі події там. А зустрічі й заяви фінального ООНівського дня - зараз, в сюжеті нашого спецкора Дмитра Анопченка, який стежить за візитом української делегації.
Головна подія середи та фінал ООНівських днів для України: зустріч в новому форматі - "Велика сімка плюс Україна". Вона навіть тільки не про підтримку, що називається "тут і зараз", а й про відновлення післявоєнне. Домовленість лідерів G7, закріплена у фінальному документі: і що заморожені російські залишатимуться під арештом, поки москва не компенсує завдану війною шкоду; і підтвердження зобовʼязання забезпечити Україну 50 мільярдами доларів додаткового фінансування. Формально це кредити, але погашатиме їх не Київ, для цього теж використають кремлівські гроші, що були на рахунках у ЄС.
Сара Моргентау, спецпредставниця Держдепартаменту США:
Ми аплодуємо цьому рішенню. І скажу вам: США багато в чому його ініціювали. І план ще й в тому, щоб допомогти вам зміцнити власну економіку настільки, щоб одного дня ви цієї допомоги більше і не потребували.
"Сімка плюс Україна" домовились також про підготовку вже зараз, не очікуючи завершення бойових дій, стратегії відбудови. А от до її реалізації Київ по закінченні війни обіцяє запросити у першу чергу бізнес із тих країн-партнерів, хто вже зараз бере на себе найбільші зобовʼязання.
Володимир Зеленський, президент України:
Ми захищаємо своїх людей. І абсолютно виправдано, що ті, хто допомагає нам у цьому зараз, стануть першими, хто разом з Україною отримає вигоду від масштабної реконструкції. Безпека і процвітання тісно пов'язані між собою - одне не може існувати без іншого.
Це механізм дій в рамках "сімки" - ще й певна гарантія на випадок різкого курсу у самих Сполучених штатах після виборів, якщо вона, звісно, станеться. Ще одна домовленість - країни G-7 беруть зобовʼязання допомогти у ремонті й відновленні української енергетики. Як післявоєнному, так і вже зараз. Чим тут можуть допомогти штати - ділиться зі мною заступник Державного секретаря США.
Хосе Фернандес, заступник Держсекретаря США з питань економічного зростання та енергетики:
Ми зараз працюємо над формуванням додаткового пакету енергетичної допомоги Україні. Для нас важливо, щоб ви змогли безпечно пережити цю зиму. І паралельно ми залучаємо американські компанії - говоримо про можливість інвестицій в український енергосектор. Частина з них могла б надійти вже зараз!
Гарантії економічної підтримки за всіма ознаками будуть вказані як один з пунктів і в українському Плані перемоги, який Зеленський представлятиме сьогодні у Вашингтоні. Його військову складову президент напередодні обговорював із ключовими європейськими партнерами України.
Зокрема британським премʼєром Кіром Стармером, який детально цікавився безпековою ситуацією. Лондон зараз в принципі один із найрішучіших "гравців", який у багатьох питаннях часто йде попереду штатів.
І з французьким президентом Макроном. Він теж попросив розповісти про стан справ на фронті. Україна просить Париж допомогти у посиленні протиповітряної оборони та взяти на навчання більше військових. Макрон пообіцяв підготувати й повністю оснастити українську бригаду. Далі - вже справа за Байденом. Зокрема, рішення щодо далекобійних засобів, коли б і в якому форматі штати не погодились на помʼякшення існуючих обмежень (а ситуація і досі непроста, багато заперечень), може бути лише його, особисте. Про це точно говоритимуть під час зустрічі Байден і Зеленський, пояснює Джон Кірбі.
Джон Кірбі, стратегічний координатор Радбезу США:
Президент тут послідовний: наша політика полягає в тому, що далекобійні засоби, надані США, не повинні використовуватися проти цілей в росії. Він не змінив думку щодо цього. Він поки на цій же позиції. І це настанова, яку ми дали Україні. Ми розуміємо, що Київ просить це змінити. Отже, Президент з нетерпінням чекає на розмову із Зеленським. Я впевнений, що це питання буде порушено.
А от щодо чого за неформальними розмовами вже є рішення - так це як врятувати для України майже 6 мільйонів доларів бюджетних коштів на військову допомогу, які могли б "згоріти" вже 1-го жовтня, бо закінчується бюджетний рік. Обхідний шлях, до якого схиляються (і офіційно це можуть повідомити вже сьогодні, коли Зеленський буде у Білому домі) - адміністрація Байдена заявить, що всю цю допомогу (а сума, погодьтеся, значна) - використають найближчими місяцями. І це дозволить продовжити поставки!
Джон Кірбі, стратегічний координатор Радбезу США:
Президент відданий тому, щоб підтримувати Україну повноцінно і всебічно. Думаю, ви почуєте більше, коли він зустрінеться із Зеленським у четвер. У нас є кілька мільярдів доларів і ми працюємо над механізмами, за допомогою яких ці вже виділені кошти можуть бути використані для підтримки України.