В Україні випробовують ФПВ-дрон з машинним зором: як працює система [ Редагувати ]
В Україні намагаються власними силами наростити виробництво дронів. І це вдається. Обсяги зросли в сто п'ятдесят разів! Так кажуть в уряді. Арсенал ЗСУ поповнюється розвідувальними, ударними та далекобійними безпілотниками, які здатні глибоко в тилу ворога знищувати стратегічні об'єкти. Михайло Манилюк зустрівся з розробниками, які зараз випробовують ФПВ-дрон з машинним зором. Як працює система та коли електронні "джмелі" почнуть надходити захисникам на фронт? Дивімось.
Українські дрони атакують нафтопереробні заводи та склади з боєприпасами глибоко в тилу ворога! Знищують російську бронетехніку та командні пункти!
Дрони зі штучним інтелектом, які самі визначають ціль на знищення!
Для пошуку цілі задіяні в нашому випадку дві нейромережі.
Та чи достатньо у нас дронів, аби перемогти ворога на полі бою?
Україна може виготовляти кілька мільйонів дронів щорічно, заявив Міністр оборони Рустем Умєров. Українські електронні "джмелі" вже літають більш ніж на тисячу кілометрів. В зоні ураження - російські нафтопереробні заводи та аеродроми. Ми змусили ворога перебазувати літаки подалі від кордону з Україною. Сьогодні просто не можна уявити фронт без ФПВ-дронів, які зробили революцію у сучасній війні.
Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій та робототехніки:
Зараз можна стверджено відмітити, що виробництво не просто збільшилося, воно ще й було максимально локалізовано. Стосовно обсягів виробництва, стосовно кількості, по деяких з напрямків - виробництво збільшилося майже в десять разів. І ми бачимо перед собою динаміку, коли ті ж самі дрони, котрі виготовляються Україною, у кількості стали переважати об'єми виробництва країн на рівні всього світу.
3D-принтер друкує тримач для відеоприймача. У цій невеличкій кімнаті четверо майстрів складають ФПВ-дрони.
Максим Клименко, директор компанії-розробника:
У нас є ще інше приміщення, в іншому місці, де теж працює три людини. Також у нас є розробники, які працюють віддалено. Ми виробляємо двісті-триста дронів в місяць в рамках цієї, так би мовити, виробничої зони. Ми можемо виробляти значно більше, тут питання лише у фінансуванні та в замовленнях. Тому що в нашій діяльності масштабування дуже просте. Воно виконується завдяки найму додаткових людей. Це зробити не важко.
Найбільша увага розробників нині прикута до цього електронного "джмеля", який оснастили мікрокомп'ютером!
Максим Клименко, директор компанії-розробника:
Цей мікрокомп'ютер має таку ж потужність, як в нас у двотисячні роки оці пентіуми та різні комп'ютери. Він вміщається в борт дрона і він здатен нести в собі операційну систему, яка може виконувати в принципі будь-які задачі, які ми поставимо їй. Для пошуку цілі задіяні в нашому випадку дві нейромережі.
Дрон із машинним зором здатен розпізнавати ворожі цілі та самостійно їх знищувати! Тобто, оператор дрона підлітає до ворога, з висоти позначає ціль, після чого камікадзе захоплює її та летить до неї. Ба більше, такий безпілотник стійкий до РЕБ.
Дмитро, інженер компанії-розробника:
Це у нас дрон з системою донаведення за допомогою комп'ютерного зору. Його задача яка? Якщо пілот розуміє, що в області діє РЕБ, або йому треба точно уразити якусь ціль. Його задача - десь приблизно за двісті метрів до цілі розмістити цю ціль в синьому квадратику і натиснути кнопку "фаєр", після цього дрон уразить цю ціль.
А ось так це працює на практиці. Розробник Максим сьогодні у ролі цілі. Дрон детектить його і вже не відпускає.
"Розумний" камікадзе нині проходить випробування на полігоні. Розробники кажуть: безпілотник потрібно удосконалити, перш ніж відправляти бійцям на фронт.
Максим Клименко, директор компанії-розробника:
Ми до цієї розробки прийшли десь на початку цього року. Відповідно співпрацюємо з командою розробників програмного забезпечення. Ця технологія в принципі доволі відома була й раніше. Її просто треба було адаптувати в цю нашу мілітарну сферу. Цей дрон в нас вже проходить тестові випробування на полігоні, ми добиваємося високої ефективності влучання. Зараз вона в нас в районі 30-40 відсотків. Ми плануємо десь до початку зими це закінчити.
В Україні є як мінімум п'ять локальних розробників дронів зі штучним інтелектом. Нині на озброєні ЗСУ є різні далекобійні безпілотники.
Грозою для російських нафтобаз став ось цей український камікадзе "Лютий". Він вже довів свою ефективність, успішно атакувавши ворожі стратегічні об'єкти, зокрема в Сочі, Санкт-Петербурзі, Рязані, Нижньому Новгороді й Татарстані. За своєю конструкцією "Лютий" дещо нагадує зменшений "Байрактар". Дрон має чудову аеродинаміку, економну витрату палива і здатен летіти до тисячі кілометрів!
Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій та робототехніки:
Використовується цілий діапазон різноманітних пристроїв, котрі здатні з високою ефективністю обходити протиповітряну оборону ворога. Котрі здатні долати ворожі РЕБи, котрі здатні з високою ефективністю, навіть в умовах жорсткого приглушення радіочастотного діапазону, виконувати свої місії та ефективно обламками, як кажуть на руснявих ЗМІ, знищувати цілі підприємства, котрі залучені у військово-промислові галузі країни-терориста.
По російських складах могла бити й нова "Паляниця", припускають аналітики видання "Дефенс-Експрес"! Принаймні у ніч на 18 вересня було успішно атаковано склад боєприпасів окупаційного війська, розташований у Твєрской області поблизу міста Торопєц. Там могло бути аж до тридцяти тисяч тонн різних боєприпасів, причому вибухи у результаті влучання були настільки потужними, що навіть стався землетрус силою в майже три бали за шкалою Ріхтера. Згодом з'явилося й перше фото "Паляниці", заявлена дальність цього реактивного дрона становить від шестисот кілометрів, принаймні, якщо вірити мапі з цілями, яка була представлена у презентаційному відео дрона. То "Паляниця" цілком могла туди долетіти.
Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій та робототехніки:
Поширюється інформація про те, що саме цей дрон дуже схожий за своїми характеристиками на ракети "Атакамс". Це дійсно впливове озброєння, це дійсно впливові технології, котрі дійсно можуть зробити революцію на полі бою і зараз можемо побачити, як воно буде масштабовано і кількість об'єктів, які знаходяться на території рф, будуть знищені українським озброєнням.
Михайло Манилюк, кореспондент:
В Україні близько двох сотень підприємств розробляють дрони різних типів. Виробництво зросло в сто п'ятдесят разів, кажуть в уряді. У нас з'являються все нові й нові розробки, яких досі немає у росії. Навіть ось такі безпілотники, що здатні дихати вогнем!